Konsolosluk raporlarına göre II. Abdulhamid döneminde Halep ticaretinde İngilizler
The British in Aleppo trade during the reign of Abdul Hamid II according to consular reports
- Tez No: 881418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İngiliz ticari faaliyetleri, II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) Halep vilayetinin ekonomik hayatında önemli bir yer tutmuştur. Bu dönemde İngilizlerin ticari faaliyetleri çeşitli zorluklarla karşılaşmıştır. Dış pazarlardaki rekabet, ulaşım sorunları ve yerel üreticilerin karşılaştığı zorluklar, İngilizlerin ticari faaliyetlerini olumsuz etkilemiştir. Çalışmada, yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmelerin Halep vilayetindeki İngiliz ticari faaliyetlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada, İngiliz konsolosluk raporları başta olmak üzere, Amerikan Konsolosluk Raporları, Başkanlık Osmanlı Arşivi, Halep vilayeti Salnameleri ve çeşitli telif eserler incelenmiştir. Bu kaynaklar, dönemin ticari ilişkileri, ekonomik koşulları ve sosyal yapısı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Araştırma sonuçları, Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla başlayan süreçte, bölge ticaretinin dış pazarlardaki rekabet, savaşlar, doğal afetler ve iç karışıklıklar gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Halep vilayeti, tarımsal üretim ve ticaret açısından önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen, bu potansiyel çeşitli faktörlerin etkisiyle tam olarak hayata geçirilememiştir.
Özet (Çeviri)
British commercial activities played an important role in the economic life of Aleppo province during the reign of Abdul Hamid II (1876-1909). During this period, British commercial activities faced various difficulties. Competition in foreign markets, transportation problems and difficulties faced by local producers negatively affected British commercial activities. This study investigates how political, economic and social developments affected British commercial activities in Aleppo Province. The study analyzes mainly British consular reports, American Consular Reports, the Ottoman Archives of the Presidency, the Aleppo Province Salnamas and various works of literature. These sources provide important information about the commercial relations, economic conditions and social structure of the period. The results of the research show that in the process that began with the opening of the Suez Canal, regional trade faced various challenges such as competition in foreign markets, wars, natural disasters and civil unrest. Although Aleppo province had a significant potential in terms of agricultural production and trade, this potential could not be fully realized due to various factors.