Adli Tıp Kurumu Erzurum Adli Tıp Grup Başkanlığında 2016-2021 yılları arasında otopsisi yapılan yabancı uyruklu olguların değerlendirilmesi
Evaluation of foreign national cases whose autopsies were performed between 2016 and 2021 at the Forensic Medicine Institute Erzurum Forensic Medicine Group Presidency
  1. Tez No: 885661
  2. Yazar: ABDULKADİR SANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİH KÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türk Dil Kurumu'na göre, bir devletin vatandaşı olmayan kişi“yabancı”; vatandaşlık bağıyla bir ülkeye bağlı olma durumu ise“uyruk”olarak tanımlanmaktadır. Yabancı uyruklu bireylerin ülkemizde bulunma amacı; turizm, çalışma, uluslararası koruma, geçici koruma, tedavi, aile kurma-evlilik ve eğitim olabilir. Ülkemizde ölen yabancı uyruklu bir kişinin ölüm belgesi; ölüm resmi sağlık kurumunda gerçekleşmişse kurum müdürü/başhekimi tarafından, özel sağlık kurumunda tedavi görmüşse tedavi eden hekim tarafından, sağlık kurumu dışında gerçekleşmişse cenazenin bulunduğu yer belediye hekimi/yetkili hekimince düzenlenir. Cenazenin resmi sağlık kurumuna getirilmesi durumunda ise ölüm belgesi ilgili kurum müdürü/başhekimi tarafından onaylanır. Adli veya şüpheli bir olay sonucu yabancı uyruklu bir kişinin ölümünde; ölü muayene ve otopsi işlemleri Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 86, 87, 88 ve 89. maddeleri ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun“Ölü Muayene ve Otopsi İşlemleri”konulu genelgesinde belirtilen esaslara uygun olarak yapılmalıdır. Ölen yabancıya ilişkin bildirim formu, olayın yaşandığı yer, zaman ve şartları ile fail hakkındaki açıklamaları ihtiva edecek şekilde eksiksiz doldurulup ilgili konsolosluklara ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğü'ne bildirilmelidir. Bildirimin ardından cenaze, ölen kişi veya yakınlarının tercihine göre gömme, yakma veya gönderme yöntemlerinden biri uygulanır. Çalışmamız kapsamında, Adli Tıp Kurumu Erzurum Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde 2016-2021 yılları arasında otopsisi yapılan 90 yabancı uyruklu olgunun raporları geriye dönük olarak incelenmiştir. Siyasi, coğrafi ve sosyo-ekonomik bağlamda, yabancı uyruklu vakaların verilerini değerlendirmek; bu alandaki bilimsel veri oluşturmak ve yerli/yabancı çalışmalara katkı sağlamak; önlenebilir ölüm nedenlerini saptamak; yabancı bir kişinin vefatında izlenmesi gereken yasal süreçleri; otopsi esnasında ve sonrasında adli tıp uzmanlarının dikkat etmesi gereken hususlara değinmek amaçlanmıştır. Olguların %92'si erkek cinsiyette, %71'i genç-orta yaş aralığında, yaş ortalaması 34,1, %78,8'inin Orta Asya ülkesi uyruklu olduğu, sırasıyla çoğunu %38,8'ini Afganistan, %21,1'ini İran, %17,8'ini Azerbaycan uyrukluların oluşturduğu belirlenmiştir. Otopsi sonuçlarına göre olguların %28,8'inin hastalık, %16,6'sının trafik kazası, %14,4'ünün hipotermi nedeniyle öldüğü belirlenmiştir. Negatif otopsi oranı %5,5 bulunmuş ve hepsinde çürüme bulguları olduğu belirlenmiştir. Literatüre göre hipotermi tanısını kesin olarak açıklayacak patognomik bir bulgu bulunmadığından, ölümün gerçekleştiği bölge dikkate alındığında; ülke sınırında ve açık arazide ölen yabancı uyrukluların otopsilerinde soğuk eritemi, sindirim sistemi organlarında akut ülserler (Wischnevsky ülseri), pankreasta nekroz, kanama gibi hipotermiyi destekleyici bulgulara yönelik ayrıntılı makroskopik ve histopatolojik incelemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Language Association, a person who is not a citizen of a state is defined as a“foreigner”; the status of being connected to a country through citizenship is defined as“nationality”. The purpose of foreign nationals being in our country can be for tourism, work, international protection, temporary protection, treatment, family establishment-marriage, and education. In the event of the death of a foreign national in our country, if the death occurred in an official health institution, the death certificate is issued by the institution director/chief physician; if the person received treatment in a private health institution, it is issued by the treating physician; if the death occurred outside a health institution, it is prepared by the municipal physician/authorized physician where the body is located. If the body is brought to an official health institution, the death certificate is approved by the relevant institution director/chief physician. In the case of the death of a foreign national due to a criminal or suspicious incident, the post-mortem examination and autopsy procedures must be carried out in accordance with the principles specified in articles 86, 87, 88, and 89 of the Criminal Procedure Code and the circular on“Post-Mortem Examination and Autopsy Procedures”of the Council of Judges and Prosecutors. The notification form regarding the deceased foreign national must be completed in full, including the location, time, and circumstances of the incident, as well as statements about the perpetrator, and reported to the relevant consulates and the Directorate General of Consular Affairs of the Ministry of Foreign Affairs. Following the notification, the funeral is carried out by burial, cremation, or repatriation according to the preference of the deceased person or their relatives. As part of our study, the reports of 90 foreign nationals who underwent autopsies at the Morgue Specialization Department of the Forensic Medicine Institute Erzurum Group Presidency between 2016-2021 were retrospectively reviewed. Evaluating the data of foreign nationality cases in political, geographical, and socio-economic contexts; creating scientific data in this field and contributing to domestic/foreign studies; identifying preventable causes of death; outlining the legal processes to be followed in the event of the death of a foreign person; and highlighting the aspects that forensic medicine experts should pay attention to during and after the autopsy. 92% of the cases were male, 71% were in the young-middle age range, the average age was 34,1, 78,8% were from Central Asian countries, most of them were from Afghanistan, 38,8%, and Afghanistan, 21%, respectively. 1% were Iranian nationals and 17,8% were Azerbaijani nationals. According to the autopsy results, it was determined that 28,8% of the cases died due to disease, 16,6% due to traffic accidents and 14,4% due to hypothermia. The negative autopsy rate was found to be 5,5% and all of them were found to have signs of decomposition. Since there is no pathognomonic finding in the literature that would definitively explain the diagnosis of hypothermia, considering the region where death occurred; In the autopsies of foreign nationals who died at the country border and in open fields, detailed macroscopic and histopathological examinations should be performed for findings supporting hypothermia such as cold erythema, acute ulcers in the digestive system organs (Wischnevsky ulcer), necrosis in the pancreas, and bleeding.