Saimbeyli domatesinin morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization of Saimbeyli tomato
- Tez No: 881419
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Saimbeyli domatesine ait elimizdeki 19 genotipin deneme süresince bitkilerinin vegetatif gelişme aşamasında morfolojik karakterizasyonunun belirlenmesi için UPOV'un 36 özelliği incelenmiştir. Ayrıca, domates meyvelerinde ortalama ağırlık, meyve boyu, meyve çapı, meyve hacmi, suda çözülebilir kuru madde (SÇKM), vitamin C, toplam fenol ve toplam fenolik maddeler bakımından incelenmiştir. Saimbeyli domateslerinde ortalama meyve ağırlığı 216.90 g ile 269.99 g arasında, meyve çapı 71.05 mm ile 87.62 mm arasında, meyve boyu 51.48 mm ile 60.63 mm arasında, meyve hacmi 225.00 cm3 ile 292.08 cm3 arasında ve meyve sertliği 2.53 ile 3.27 kg/cm3 arasında belirlenmiştir. Domates meyvelerinde SÇKM değeri %3.30 ile %4,67 arasında, titre edilebilir asitlik %1.27 ile %2,14 arasında, meyve suyunda pH değeri 4.57 ile 5.30 arasında, toplam fenolik maddeler 65.0 ile 152,66 mg GA/100 G TA arasında ve toplam flavonoid 48.57 ile 89,42 mg RU/100 G TA arasında ve vitamin C içeriği ise 33.02 ile 39,04 mg/100 g arasında belirlenmiştir. Sonuç olarak yöresel bir çeşit olan Saimbeyli domatesinin bitki ve özellikle meyve özellikleri bakımından tanımlanması yapılmış ve kayıt altına alınmıştır. Gelecek çalışmalarda ticari bir çeşit olarak geliştirilmesi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
A total of 19 genotypes of Saimbeyli tomatoes were evaluated for morphological characterization during the vegetative growth stage, examining 36 traits outlined by UPOV. Additionally, fruit traits such as average weight, size, diameter, volume, Soluble Solids Content (SSC), Vitamin C, total phenols, and total phenolic compounds were analyzed. Among the 19 genotypes, average fruit weight ranged from 216.90 g to 269.99 g, diameter from 71.05 mm to 87.62 mm, length from 51.48 mm to 60.63 mm, volume from 225.00 cm3 to 292.08 cm3, and firmness from 2.53 to 3.27 kg/cm3. SSC ranged from 3.30% to 4.67%, titratable acidity from 1.27% to 2.14%, pH of fruit juice from 4.57 to 5.30, total phenolic compounds from 65.0 mg GA/100 G TA to 152.66 mg GA/100 G TA, total flavonoids from 48.57 mg RU/100 G TA to 89.42 mg RU/100 G TA, and Vitamin C content from 33.02 mg/100 g to 39.04 mg/100 g. In conclusion, the indigenous variety of Saimbeyli tomatoes was characterized in terms of plant and fruit traits and documented. Future studies could focus on its commercial development.