Yenidoğanın oksijen saturasyonu ve konfor düzeyine güvenli kundaklamanın etkisi
The effect of safe swaddling on oxygen saturation and comfort level of the newborn
  1. Tez No: 881433
  2. Yazar: NEZAHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 30-36. gestasyon haftası arasında doğan preterm yenidoğanlarda güvenli kundaklamanın oksijen satürasyonu ve konfora etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan 70 (güvenli kundaklama grubu=35, kontrol grubu=35) yenidoğan oluşturmuştur. Güvenli kundaklama grubunda yer alan preterm yenidoğanlar, bakım saatleri dışında güvenli kundaklama yöntemi uygulanarak takip edilmiş, kontrol grubundaki pretem yenidoğanlara ise hastane rutinleri uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak bilgi formu ve yenidoğan konfor davranış ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare, t testi, Anova, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Tukey ileri analizi kullanılmıştır. Araştırmada yer alan preterm yenidoğanların gestasyon yaşı 30-36 hafta arasında değişmektedir. Pretermlerin demografik ve büyüme parametreleri açısından gruplar arası anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Güvenli kundaklama grubundaki yenidoğanların tamamının taburculuğu 41 günde, kontrol grubundaki yenidoğanların ise 66 günde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of safe swaddling on oxygenation saturation and comfort in preterm newborns between 30-36 weeks of gestation. The study sample consisted of 70 preterm newborns (safe swaddling group=35, control group=35) hospitalized in the neonatal intensive care unit of a university hospital. Preterm newborns in the safe swaddling group were followed up by applying the safe swaddling method outside of care hours, while preterm newborns in the control group were followed up by hospital routines. Information form and neonatal comfort behavior scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, chi-square, t test, ANOVA, repeated measures analysis of variance and Tukey's forward analysis were used in the evaluation of the data. The gestational age of preterm newborns in the study ranged between 30-36 weeks. It was determined that there was no significant difference between the groups in terms of demographic and growth parameters of preterms (p>0.05). All of the newborns in the safe swaddling group completed discharge in 41 days, while the newborns in the control group completed discharge in 66 days.