Boyo/(S)Z: a sephardic food from home to the city
Boyo/(S)Z: evden şehre bir sefarad yiyeceği
- Tez No: 881432
- Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN YILGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, boyozun üretiminin, tüketiminin ve dağıtımının ardındaki sürece ışık tutmak amacıyla boyoz üzerine yoğunlaşmakta ve İzmir Sefarad Yahudileri'nin çeşitli etkinlik ve kutlamalarında boyozun rolünü ortaya koymaktadır. Araştırmada boyozun ev içi bir gıda ürünü olmaktan çıkıp kamusal bir sembole dönüşmesi, yazılı kaynaklara ve görüşmecilerin ifadelerine dayanarak tartışılmaktadır. Araştırma ayrıca örneklem olmadan gerçekleştirilmiş online bir anketle İzmir'de boyoz algısı ile ilgili bilgi toplamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, boyozun yayılımını, kültür ve mutfak açısından önemine dair yeni bir bakış açısı önererek vurgulamaktadır. Ayrıca, boyozun, teknolojik, politik ve küresel boyutlarını, İzmir'in gündelik yaşamındaki ve İzmirlilik kimliğindeki rolünü vurgulayarak söylemini genişletmeye çalışmaktadır. Bu araştırma, İzmir Yahudi cemaati içindeki etkinliklerin, kutlamaların ve boyoz mutfak geleneğinin antropolojik olarak incelenmesine de katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on boyoz to show the process behind its production, consumption, and distribution. It aims to illustrate the role of boyoz in the cultural activities and celebrations of Izmir Sephardic Jews. The research also delves into the transition of boyoz from a domestic food item to a public culinary symbol, drawing on written sources, interviews with individuals from the community, and the boyoz makers. The research also included an online questionnaire-based survey without sampling to gain insights into the perception of boyoz in Izmir. Furthermore, the study seeks to highlight the diffusion of boyoz, offering a fresh perspective on its cultural and culinary significance. It endeavors to broaden the discourse on boyoz by considering technological, political, and global dimensions and emphasizing its role in Izmir's daily life and identity. This research contributes to the literature regarding the events and celebrations within the Izmirian Jewish community and anthropologically explores the culinary tradition of boyoz.