Oluşum romanına üç örnek: El Secreto de las Fiestas, Días de Reyes Magos, Cevdet Bey ve Oğulları
THREE EXAMPLES OF BILDUNGSROMAN: EL SECRETO DE LAS FIESTAS, DÍAS DE REYES MAGOS, CEVDET BEY VE OĞULLARI
- Tez No: 881471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN YURTAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Francisco Casavella'nın El Secreto de las Fiestas, Emilio Pascual'in Días de Reyes Magos ve Orhan Pamuk'un Cevdet Bey ve Oğulları başlıklı romanlarını oluşum romanı çerçevesinde incelemektir. Oluşum romanı, kahramanın gençlikten yetişkinliğe uzanan sürecini, kişisel, ruhsal gelişimini ayrıntılı bir biçimde anlatmaktadır. Genellikle bu tür yapıtlardaki kahramanlar türlü zorluklar ve deneyimler yoluyla kendilerini ve çevrelerini daha iyi anlamayı öğrenirler. Bu inceleme yapılırken oluşum romanına yakın türlerin tanımları, oluşum romanının belirgin özellikleri ve oluşum romanının kimi izlekleri ele alınmıştır. Araştırmada, bu üç yapıttaki başkişilerin olgunluğa ulaşma, kişisel gelişim, toplumdaki ve hayattaki yerini anlama süreçleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, edebiyatın farklı kültürlerdeki yansımalarını anlamak adına önemli bir katkı sağlamayı ve farklı toplum yapılarında bireysel kimlik oluşumunun anlaşılmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Francisco Casavella's El Secreto de las Fiestas, Emilio Pascual's Días de Reyes Magos and Orhan Pamuk's Cevdet Bey and His Sons within the framework of bildungsroman genre. The novel of formation or bildungsroman describes in detail the protagonists' journey from childhood to adulthood focusing on their psychological and moral growth. In bildungsroman, protagonists typically learn to understand themselves and their surroundings better through various difficulties and experiences. During this analysis, the definitions of genres similar to the formation novel, the distinctive features of the bildungsroman, and several key themes associated with the genre were discussed. In this research, the processes of the protagonists in these three literary works reaching maturity, personal development, and understanding their roles in society and life were discussed comparatively. This study aims to make a significant contribution to understanding the reflections of literature in different cultures and to help understand the formation of individual identity in different social structures.