Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda düzenlenen suçlar
- Tez No: 881489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HULUSİ AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Spor faaliyetleri ile beraber doğan şiddet olayları esasen tarih boyunca var olmuştur. Ancak sporda şiddetin tarihi eski olsa da ülkemizde ve dünyada sporda şiddet ve düzensizliğe ilişkin kanunlar oldukça yeni tarihlidir. Spor müsabakaları hemen hemen tüm dünya ülkelerinde icra edildiğinden spor faaliyetleri ile beraber doğan şiddet olayları da tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu olmuştur. 6222 sayılı yasanın yürürlüğe giriş aşamasında da bu durum dikkate alınarak suç ile mücadelede ortak paydada, uyum ve iş birliği içerisinde bulunma maksatlı düzenlemeler yapılmıştır. Her ne kadar 6222 sayılı yasa genel olarak futbol müsabakaları ile anılsa da bu yasa genel olarak tüm spor faaliyetlerine ilişkin olarak ele alınmış ve tüm spor faaliyetlerinde meydana gelen şiddet ve düzensizliğe ilişkin olan ve suç içeren eylemlere uygulanmaktadır. Bu genel kanının oluşumunda futbolun diğer basketbol, voleybol ve diğer spor organizasyonlara kıyasen, küresel düzeyde ekonomik boyutunun hayli fazla olması ve dünya genelinde en çok takip edilen spor organizasyonu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten günümüze değin yaklaşık on üç yıl geçmiş olmasına rağmen sporda şiddet ve düzensizliğin önüne geçilememiş hali hazırda bu sorun güncelliğini korumakta ve ülke gündemini meşgul etmektedir. Yine bu alanda yayınlanmış olan kaynakların çoğunun yasanın yürürlüğe girdiği tarih ile hemen hemen eş olduğundan ve bu süreçten sonra yasada farklı tarihlerde ciddi değişiklikler yapıldığından, yasanın suç ve ceza içeren kısımlarını bir bütün halinde ele alarak güncel kaynak ihtiyacını gidermek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; 6222 sayılı kanun, Spor Hukuku, Sporda Şiddet, Sporda Düzensizlik.
Özet (Çeviri)
Incidents of violence arising from sports activities have actually existed throughout history. However, although the history of sports is old, the laws regarding violence and regime in sports in the country and the world are quite recent. Changes in the conduct of sports competitions in almost all parts of the world, and violent incidents arising from sports activities have become a common problem for all countries in the world. In the secret introduction phase of Law No. 6222, without taking this situation into consideration, regulations were made to ensure maximum harmony and cooperation on common ground in the fight against crime. Although Law No. 6222 is generally associated with football competitions, this law is generally related to violence and incidents that occur in all sports activities, qualifiers and all sports matches, and activities related to criminal activities. The reason for this general opinion is that football, compared to other basketball, volleyball and other sports organizations, has a lot of global economic events and is the most followed sports organization in the world. Although three years have passed regarding the continuous course of action initiated by this law, violence and disorder in sports have not been prevented, and this problem remains current and preoccupies the country's regime. Again, most of the articles published in this field are almost identical to the date of the law. This study was carried out with the aim of supplementing current resources by considering the parts of the law involving crime and punishment as a whole, where serious changes occurred more than once on different dates with which it was matched and experienced after this process. Keywords; Law No. 6222, Sports Law, Violence in Sports, Disorder in Sports.