Türk ceza hukukunda şike ve teşvik primi suçları
Match-fixing and incentive bonus crimes in Turkish criminal law
- Tez No: 669826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Spor faaliyetlerinin günümüzde çok büyük ekonomik menfaatleri beraberinde getirmesi, sporun ve özel olarak da futbolun bir endüstri haline gelmesi ile doğan rekabet ve kazanma hırsı, özellikle atletizm gibi bireysel spor dallarında doping, takım halinde yapılan futbol gibi spor dallarında ise şike ve teşvik primi gibi sporun ruhuna, spor etiğine ve ahlakına aykırı eylemlerin ortaya çıkmasını sonuçlamıştır. Tezimizde, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'da düzenlenen şike ve teşvik primi suçlarının incelenmesinden önce spor, spor hukuku, şike ve teşvik primi kavramsal olarak ele alınacak, daha sonra şike ve teşvik primi suçlarına ilişkin yasal düzenlemelerin gelişimi ile bu suçların Türk Ceza Kanunu'nda yer alan benzer suçlardan farklarına işaret edilecektir. Son bölümde ise şike ve teşvik primi suçları suç genel teorisine uygun bir şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Sports activities leading to important economical profits, the competition and the ambition to win arising from the fact that sports and especially football have become an industry, doping in individual sport branches like athletism in particular, as well as match fixing and incentive bonuses in collective sport branches like football have all lead to the fact that actions that are incompatible with the spirit of sports, the ethic and the spirit of sports have seen the day. In our thesis, before analyzing the offenses of match fixing and incentive bonus as regulated in the Law number 6222, we are going review the notions of sports, law of sports, match fixing and incentive bonuses. We are than going to consider the developments concerning the legislative regulations regarding the offenses of match fixing and incentive bonuses and point out the differences between the offense of match fixing and other similar offenses regulated in the Turkish Criminal Code. In the last part, the offenses of match fixing and incentive bonuses will be evaluated according to the general theory of crime.