Prostat kanserli hastalarda tedavi yanıtını değerlendirmede promise kriterleri doğrultusunda GA-68 PSMA PET-BT parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of GA-68 PSMA PET-CT parameters in assessing treatment response in prostate cancer patients according to promise criteria
  1. Tez No: 881525
  2. Yazar: ZEYNEP SELCAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR PELİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Prostat kanserli (PKa) hastalarda tedavi yanıtını değerlendirmek hasta yönetimi açısından oldukça önemlidir. Son yıllarda yaygınlaşan Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemesinin metastaz ve nüks tespitinde konvansiyonel yöntemlere göre üstün olduğu düşünülmektedir. Ancak Ga-68 PSMA PET/BT ile tedavi yanıtı değerlendirme kriterleri ile ilgili literatürde sınırlı bilgi bulunmakta ve Ga-68 PSMA PET/BT parametrelerinden hangisinin tümörü daha iyi temsil ettiği net bilinmemektedir. Bu amaçla çalışmamızda prostat kanserli hastalarda PROMISE (Prostat Kanseri Moleküler Görüntüleme Standartlaştırılmış Değerlendirme Kriterleri) kriterlerine uygun olarak seçilen lezyonlarda ve evrelendirilen hastalarda Ga-68 PSMA PET/BT ile tedavi yanıtı değerlendirmede Ga-68 PSMA PET/BT parametreleri incelendi. Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Kliniğine ilk evreleme ve tedavi yanıtı amaçlı Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemesi için gelen 64 hasta dahil edildi. Hastalar literatürde tanımlandığı gibi tedavi öncesi ve sonrası serum PSA seviyelerindeki değişime göre serum PSA seviyesi 0 ng/mL ise tam tedavi yanıtı, serum PSA düzeylerinin % 25 ve üzeri artışı biyokimyasal progresyon, %50 ve daha fazla azalışı biyokimyasal regresyon ve
Özet (Çeviri)
Assessing treatment response in patients with prostate cancer (PCa) is highly important for patient management. In recent years, Ga-68 PSMA PET/CT imaging, which has become widespread, is thought to be superior to conventional methods in detecting metastases and recurrence. However, there is limited information in the literature regarding the criteria for assessing treatment response with Ga-68 PSMA PET/CT, and it is not clear which Ga-68 PSMA PET/CT parameters better represent the tumor. For this purpose, our study examined Ga-68 PSMA PET/CT parameters in treatment response assessment in patients with prostate cancer, according to the PROMISE (Prostate Cancer Molecular Imaging Standardized Evaluation Criteria) criteria, in selected lesions and staged patients. The study included 64 patients who came to the Nuclear Medicine Clinic of Mersin University Faculty of Medicine for Ga-68 PSMA PET/CT imaging for initial staging and treatment response purposes. Patients were classified based on the change in serum PSA levels before and after treatment, as defined in the literature: a serum PSA level of 0 ng/mL indicated a complete treatment response, an increase of 25% or more in serum PSA levels indicated biochemical progression, a decrease of 50% or more indicated biochemical regression, and an increase of less than 25% or a decrease of less than 50% indicated biochemical stable disease. Additionally, according to the PROMISE Criteria, a single lesion with the most prominent PSMA expression was selected from the primary tumor site (prostate), regional lymph nodes, bone, and visceral organ metastases. For each selected lesion, Ga-68 PSMA PET/CT parameters (SUVmax, SUVmean, SUVpeak, TL-PSMA, and PSMA-TV) were obtained with a 40% threshold. Lesions in Ga-68 PSMA PET/CT were evaluated as defined in the PSMA PET Progression (PPP) criteria, and patients were divided into two groups as with and without treatment response. A statistically significant difference was found between the groups with and without treatment response created by PPP criteria and the serum PSA response in patients (p=0.000