Chatbots and chatbots in the Metaverse usage difference among generations (X, Y, Z)
Kuşakların (X, Y, Z) chatbot ve Metaversde chatbot kullanım farklılıkları
- Tez No: 881524
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİLE ÖZÇİÇEK DÖLEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, farklı kuşakların temsilcisi olan tüketicilerin Chatbot kullanımının ve metaverse'de Chatbot kullanımının ile ilgili tutumlarının, tüketici davranışları ile olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Chatbotlar, kullanıcılarla sohbet eden ve bilgi ve destek sağlama, rezervasyonları onaylama ve temel müşteri sorularını yanıtlama gibi belirli işlevleri yerine getiren yapay zeka destekli programlardır. Örneklem büyüklüğü X, Y ve Z kuşaklarından 600 katılımcıdan oluşmuştur. Çalışmada yeni teknolojilerin gelişimi, yanı sıra kuşaklar arasında kullanım farklılıkları araştırılmış ve kuşaklar arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Chatbot kullanımını etkileyen faktörleri belirlemek için açıklayıcı faktör analizi yapılmış ve varyansın %56,4'ünü açıklayan 4 faktör elde edilmiştir (teknoloji meraklısı ve yenilikçi, heyecanla karar verici- müşteri odaklı, şüpheci kullanıcı, açık fikirli olanlar). Sonuçlar, chatbot kullanımının ve metaverse'de chatbot kullanımının orta düzeyde olduğunu gösterirken, bazı mal ve hizmetlerin satın alımında (ev aletleri, aksesuarlar, mobilya, dekorasyon, online alışveriş, telekomünikasyon, turizm, eğitim ve sağlıkta) kullanımın düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kuşaklar arasında metaverse'de chatbot kullanımı ve chatbot kullanım farklılığı Z kuşağında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Ayrıca chatbot ve metaverse kullanımında, 4 faktör ile satin alma davranışları arasında ilişkide sadece açık fikirlilik alt boyutu ile online alışverişe yönelik tüketici davranışı arasında istatistiksel olarak anlamlılık belirlenmiştir. Bulgular, chatbot teknolojisinin tüketici davranışındaki rolünün yüksek olmadığını göstermekte, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş sitelerinde zihinsel kontrolün olması, içgörü ve kullanım deneyimi yaşatmasının chatbot kullanımını teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Bu deneyimlerin yaygınlaşması, kullanım kolaylıklarının sağlanması ve sürekli iyileştirilmenin yapılması cahatbot kullanımını sınırlı alanlardan çıkaracaktır. Ayrıca kuşaklar arasında kullanım farklılıklarının dikkate alınarak özel etkileşim stilleri ve içeriğe sahip sohbet robotları oluşturmak faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between the use of chatbots by consumers from different generations and their attitudes towards the use of chatbots in the metaverse and their consumer behavior. Chatbots are AI-powered programs that chat with users and perform specific functions such as providing information and support, confirming reservations, and answering basic customer queries. The sample size consisted of 600 participants from Generations X, Y and Z. In the study, the development of new technologies, as well as usage differences between generations were investigated and it was determined that there were differences between generations. Exploratory factor analysis was conducted to determine the factors affecting chatbot usage and 4 factors were obtained (Tech-savvy, innovative and efficient; Excited decision-maker, Tech-skeptical, and worry from chatbot; Open-minded and tech-adaptable) explaining 56.4% of the variance. The results show that the use of chatbots and the use of chatbots in the metaverse is at a moderate level, while the use of chatbots for the purchase of some goods and services (household appliances, accessories, furniture, decoration, online shopping, telecommunications, tourism, education and health) is at a low level. The difference in chatbot use and chatbot usage in the metaverse between generations showed a statistically significant difference in Generation Z. In addition, in the use of chatbot and metaverse, statistical significance was determined only between the open-mindedness sub-dimension and consumer behavior towards online shopping in the relationship between 4 factors and purchasing behavior. The findings show that the role of chatbot technology in consumer behavior is not high, and that consumers' mental control, insight and usage experience on online shopping sites encourage the use of chatbots. Expanding these experiences, providing ease of use and continuous improvement will take the use of chatbots out of limited areas. In addition, it would be useful to create chatbots with special interaction styles and content, considering the differences in usage between generations.