Ozonun deneysel olarak iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan diyabetik ratlarda koruyucu etkileri
Protective effects of ozone against ischemia reperfusion injury in stz-induced diabetic rats
- Tez No: 881527
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL LEVENT OKTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ozon alternatif tıp uygulamalarından diş hekimliği prosedürlerine kadar uzanan geniş bir tıbbi kullanım alanına sahiptir. Pek çok klinik durumdaki faydalı etkisine rağmen bu alanda yapılmış çalışmalar ozonun rutin tıbbi kullanıma geçmesi açısından yetersiz kalmıştır, ne var ki bu durum son yıllarda değişmektedir. Yapılan yeni çalışmalar ozonun etki prensiplerini daha açık şekilde ortaya koymaktadır. Bu da ozonu deneysel hayvan çalışmalarında, özellikle de iskemi-reperfüzyon çalışmalarında cazip bir ajan yapmaktadır. Koroner arter hastalığı dünyada ölümlerin bilinen en sık sebebidir. Diyabet de koroner arter hastalığının önemli bir risk faktörünü oluşturmaktadır. Coğrafyamızda ve Dünya'da önemli bir halk sağlığı problemi halini almıştır. Çalışmamız bu yönüyle önemli iki hastalığın birlikteliğini ele almaktadır. Toplam 38 adet, ağırlıkları 200 ila 250 gram aralığında değişen erkek Wistar Albino rat 5 gruba ayrıldı. Sham grubu (S, n=6) 6 rattan oluşturuldu, diğer gruplar diyabetik yapılmak üzere 4 ayrı gruba eşit olarak ayrıldı. Diyabetik gruba (D, n=8), Diyabetik ozon grubuna (DO, n=8), Diyabetik iskemi-reperfüzyon grubuna (DİR, n=8), Diyabetik iskemi-reperfüzyon ozon grubuna (DİRO, n=8) 65 mg/kg STZ enjekte edildi, bir hafta sonra 32 hayvanın da kan şekeri kontrolü ile diyabetik oldukları teyit edildi. Bu 32 rat diyabetin makrovasküler komplikasyonlarının ortaya çıkması için 40 gün özel bakım odasında ad libitum koşullarında beslendi. Bu sırada gruplardan 6 hayvan diyabetik komplikasyonlara bağlı olarak kaybedildi, 2 tane diyabetik rat ise deneyler sırasında cerrahi komplikasyonlara bağlı olarak yaşamını yitirdi. Tüm diyabetik ratlar trakeostomi ile entübe edildi. 4. interkostal aralıktan yapılan kesi ile torakotomi uygulandı. İskemi için LAD ligasyonu 8-0 prolen sütür ile uygulandı, reperfüzyon süresi 120 dakika olarak uygulandı ve reperfüzyondan 5 dakika önce ozon, ilgili gruplara 1 mg/kg dozunda i.p olarak verildi. Çalışmamızda diyabetik ratlarda miyokart iskemi-reperfüzyon hasarında ozonun biyokimyasal değerlendirmeler sonucunda oksidatif strese karşı antioksidan etkisi gösterilmiştir. İR hasarı oluşturulan diyabetik rat modelinde miyokart dokusunda ozonun İR hasarına karşı koruyucu etkisi saptanmıştır. Diyabetik rat modelinde miyokart iskemi-reperfüzyonuna ozonun etkileri üzerine yapılmış bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Çalışmamız, bu alanda dünyada yapılmış ilk çalışmadır. Yine de biz, ozonun İR hasarına karşı koruyucu etkilerinin başka çalışmalarla da desteklenmesi gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Ozone has a wide usage area, varies from dental practice to alternative medical treatments. Despite its beneficial effects in a lot of clinical pictures, clinical researches about ozone were inadequate to gain a common usage area. Hence, this situation has been changing by new researches. Now, underlying mechanisms of ozone's beneficial effects are clearer. Thus, ozone is popular in experimental animal studies, especially in ischemia- reperfusion studies. Also, diabetes has wide clinical outcomes in many systems of the body, especially in the cardiovascular system. Diabetes is one of the major contributors of the coronary artery disease. Total 38 male Wistar Albino rats between 200-250 gram weight divided randomly into five groups. Only sham group(S) included 6 individuals, other groups had 8 rats per group such as diabetic ozone group (DO, n=8), Diabetic group (D, n=8), Diabetic ischemia-reperfusion group (DIR, n=8), and Diabetic ischemia-reperfusion ozone group (DİRO, n=8). Total 32 rats have received 65 mg/kg streptozocin and a week after the administration, diabetes was confirmed by blood sugar test. They had been feeding for 40 days in ad libitum in order to reveal macrovascular complications of diabetes. 6 individuals have been passed away during this period, also 2 of them have died because of surgical complication. Tracheotomy was applied in all rats for intubation. Myocardial ischemia-reperfusion model was made up with thoracotomy incision from 4th intercostal space. LAD was ligated with 8-0 prolene suture for 30 minutes. Ozone was administered 1 mg/kg intraperitoneally 5 minutes before reperfusion. The time of reperfusion was 120 minutes. Our study shows that ozone has cardioprotective effects in STZ-induced diabetic rats thorough its antioxidant role against oxidative harassment. Both biochemical and histological investments reveal clearly that ozone has beneficial effects against ischemia-reperfusion injury in diabetic rat myocardium. Our study is unique in terms of ozone's protective effects in diabetic rats against myocardial ischemia-reperfusion injury. However, this gray area still needs to be clearer via further studies.