Sistemik vaskülitlerde böbrek biyopsilerinde histopatolojik bulgular ve prognoz ilişkisinin değerlendirilmesi
Description of histopathologic findings and prognosis in kidney biopsies in systemic vasculitis
  1. Tez No: 881528
  2. Yazar: CLAUDIA ANDREA GOMEZ GONZALEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ŞEN, DOÇ. DR. BANU SARSIK KUMBARACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Sistemik vaskülitler, damarların inflamasyonu ile karakterize multisistemik bir hastalıktır. Tutulan damarın çapına göre; büyük, orta ve küçük damar vaskülitleri olarak sınıflandırılmaktadır. Böbrek, küçük damar vaskülitlerinde hedef organlardan biri olup, böbrek tutulumu hastalığın morbidite ve mortalitesini belirleyen en önemli faktördür. Nefroloji pratiğinde sıklıkla hızlı ilerleyen glomerülonefrit olarak kliniğe yansıyan küçük damar vaskülitlerinde son dönem böbrek yetmezliğine ilerleme sıkça görülmektedir. Bu nedenle gerek böbrek işlevini gerekse hasta sağkalımını korumak amacıyla erken dönemde hastalığı tanımlamak ve hızlı tedavi etmek son derece önemlidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Ege Bölgesi'nde glomerüler hastalıklar için referans merkezi olan“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı'nda”, Ocak 2012-2019 tarihleri arasında, nativ böbrek biyopsisinde; nekrotizan, proliferatif ve/veya kresentrik glomerülonefrit tanısı alan ve immunflöresan incelemede immunkompleks ve/veya kompleman birikimi saptanmayan 111 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların biyopsileri glomerüler, tübülointerstisyel ve vasküler bulguları açısından yeniden gözden geçirildi, klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirmede Berden sınıflaması kullanıldı,“Mayo Klinik Kronisite Skoru”ve“Böbrek Risk Skoru”hesaplandı.“Chapel Hill Konsensus”tarafından kabul edilen klinik hastalıklara göre; mikroskopik polianjitis (MPA), granülomatöz polianjitis (GPA) and eozinofilik granülomatöz polianjitis (EGPA) olarak sınıflandırma ve serum anti-nötrofil antikor (ANCA) tipine göre gruplandırma yapıldı. Klinikopatolojik bulgular ve genel sağkalımla ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: Olguların %55,9'u kadın ve ortanca yaş 58 (20-85) yıldır. Olguların %65,8'inde anti-MPO, %31,5'inde anti-PR3 ve %2,7'sinde çift antikor (anti-MPO/anti-PR3, MPO/ANA ve MPO/anti-GBM) pozitif saptandı. Akciğer tutulumu %55'sinde, üst solunum yolu tutulumu %32,4'ünde bulundu. Başvuru anında GFH ortancası 18,8 (3,5-38,9) ml/dak/1.73 m2 idi. Otuzsekiz olgu GPA, 34 olgu MPA, iki olgu EGPA olarak sınıflandırılırken, 37'si sınıflandırılamadı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Vasculitis, are systemic disease characterized by blood vessel inflammation, classification depends on the blood vessel size affection. The kidney is one of the most common organ targets for small vessel vasculitis (SVV), and kidney compromise impacts morbidity and mortality in patients. SVV clinical presentation frequently is rapidly progressive glomerulonephritis, with evolution towards end-stage kidney disease. Early diagnosis of SVV is mandatory for accurate treatment and to decrease the negative impact on patient care. MATERIALS AND METHODS: Between January 2012-2019, Ege University Faculty of Medicine, Pathology Department, a reference center for glomerular diseases in the Aegean region. 111 native kidney biopsies belonging to adult patients, with a diagnosis of necrotizing, proliferative, and/or crescentic glomerulonephritis and with immunofluorescence microscopy findings negative or weak. Pathology findings were reevaluated together with clinical and laboratory findings of glomeruli, tubulointerstitial, and vascular Berden classification, Mayo Clinic Chronicity Score, and Renal Risk Score were assessed for each biopsy. Patients were grouped into clinical diseases, as proposed by Chapel Hill Consensus: microscopic polyangiitis (MPA), granulomatous polyangiitis (GPA), and eosinophilic granulomatous polyangiitis (EGPA); classification by ANCA-type: myeloperoxidase (MPO) and proteinase3 (PR3). Clinicopathologic findings and survival outcomes were analyzed. RESULTS: 55,9% of the cases were female, the median age of presentation was 58 (20-85). The prevalence of anti-MPO was 65,8%, anti-PR3 31,5%, and double positive antibody 2,7% (anti-MPO/anti-PR3, MPO/ANA ve MPO/anti-GBM). Lung compromise was detected in 55% of the cases, and upper airway compromise was detected in 32,4% of the cases. The median value of GFR at presentation was 18,8 (3,5-38,9)ml/dak/1.73 m2. We detected GPA (n=38), MPA (n=34), EGPA (n=2), and unclassified (n=37) cases.