Vibration-based monitoring of tall buildings
Yüksek yapıların titreşim-tabanlı izlenmesi
  1. Tez No: 881550
  2. Yazar: EMRE AYTULUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Yüksek yapılar ekonominin ve nüfusun hızla arttığı şehirlerde vazgeçilmez çözümlerdir. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak, depremselliği yüksek olan bölgelerde yüksek yapı sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Öte yandan, bu tür yapıların deprem sonrası durum değerlendirmesinin yapılması kamu güvenliği ve bina sahibinin ihtiyacı nedeniyle çok önemlidir. Yapı Sağlığı İzleme sistemleri, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapıların durum değerlendirilmesinin hızlı, uzaktan ve objektif şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Yapı Sağlığı İzleme sistemlerinin yüksek yapıların dinamik davranışını anlamamıza ve durum izleme kabiliyetimize önemli katkıları nedeniyle Türkiye'de 2019'dan beri yüksek yapılara kurulması zorunludur. Ancak ekonomik nedenlerden dolayı yüksek yapılara sınırlı sayıda sensörler yerleştirilmektedir. Yukarıda belirtilen motivasyon ve nedenlerle, bu tezde sistem tanımlama sonuçlarına dayalı basitleştirilmiş yüksek yapı modellerinin geliştirilmesi ve güncellenmesi için üç yeni metodoloji sunulmuştur. Bu metodolojiler, sensor bulunmayan katların tepkilerini sensor bulunan katların tepkilerinden tahmin edebilmektedir; bu nedenle, olası bir deprem sonrasında yüksek yapıların durum değerlendirilmesi, katlar arası öteleme oranlarının hesaplanması ve modal değerlerdeki değişikliklerin izlenmesi ile hassas bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca önerilen metodolojilerin, gerçek yapıların farklı depremler altındaki titreşim kayıtları kullanılarak doğrulaması yapılmıştır. Son olarak, yüksek yapıların gerçek zamanlı izlenmesi için geliştirilen yazılım platformu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tall buildings are indispensable solutions in cities where economy and population grow rapidly. Parallel to advancements in technology, number of tall buildings in regions with high seismicity increased dramatically in recent years. On the other hand, it is crucial to conduct condition assessment of such structures after an earthquake due to public safety and owner-need reasons. Structural Health Monitoring systems enable condition assessment of structures before, during and after earthquake rapidly, remotely and objectively. Structural Health Monitoring systems are mandatory to be installed on tall buildings in Turkey since 2019 because of their significant contribution to our understanding of dynamic behavior of tall buildings and our capability of condition monitoring. However, limited number of sensors are instrumented for tall buildings due to economic reasons. With the motivations and reasons mentioned above, three unique methodologies on development and updating of simplified models of tall buildings based on system identification results are presented. These methodologies are able to estimate responses of non-instrumented floors from instrumented floors; therefore, condition assessment of tall buildings after an earthquake can be precisely performed by computing inter-story drift ratios and tracking changes in modal parameters. In addition, proposed methodologies are validated with recorded responses of real structures under different earthquakes. Lastly, in-house developed software platform for real - time monitoring of tall buildings is presented.