Earthquake vulnerability evaluation of İstanbul's districts using dea-based models
İstanbul'un ilçelerinin depreme dayanıklılıklarının VZA temelli modeller kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 881554
  2. Yazar: MEHMET GÜDELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERTUĞRUL KARSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen son depremler, büyük hasar ve can kaybına yol açarken, afet yönetimi konusunda da farkındalık yarattı. Bilim insanlarına göre, Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da şiddetli bir deprem yaşanması muhtemel görünüyor. Dolayısıyla, yaşanabilecek böyle bir felakete karşı İstanbul'un iyi hazırlanması geremektedir. Veri zarflama analizi (VZA), çeşitli yönetim alanlarındaki karar verme birimlerinin (KVB) göreceli etkinliğini değerlendirmek için yararlı bir araçtır. Afet yönetimi bağlamında VZA modellerine dayalı bazı çalışmalar mevcuttur. Ancak mevcut çalışmalarda girdi-çıktı seçimi uygun değildir. Ayrıca bu çalışmalarda kullanılan VZA modelleri, karar verme birimlerinin tam ve adil bir şekilde sıralanması için uygun değildir. Bu nedenle ilgili faktörlerin aşırı ağırlık esnekliğini göz ardı ederek KVB'lerin gerçekci bir şekilde sıralanmasını sağlayan ortak ağırlıklı VZA tabanlı modeller kullanılarak afet yönetiminde daha sağlıklı çalışmalar yapılabilir. Bundan ötürü bu tez, aralıkla ifade edilen verilerin dahil edilmesine olanak sağlayan ortak ağırlıklı VZA modelleri kullanılarak İstanbul ilçelerinin depreme dayanılıklarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yerleşik alan, yapı stoğu ve tahmini yer hareketleri girdi olarak alınırken, beklenen afet kayıpları ve hasarları çıktı olarak alınmıştır. Yapılan analiz sonuçları, depreme en dayanıksız ilçenin Fatih, en dayanıklı ilçenin ise Şile olduğunu göstermektedir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar İstanbul'un Avrupa yakası, İstanbul'un Asya yakasına göre depreme karşı daha dayanıksız olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent earthquakes that hit the southeastern region of Türkiye have caused severe damage and casualties while also raising awareness about disaster management. According to scientists, it is likely that a strong earthquake hit Istanbul, which is the most populated city in Türkiye. Therefore, Istanbul needs to be well prepared for such a disaster that might occur. Data envelopment analysis (DEA) is a useful tool to evaluate the relative efficiency of decision-making units (DMUs) in various managerial areas including disaster management. There exist some studies in the context of disaster management based on DEA models. However, the input-output selection in the existing studies is not appropriate. Moreover, DEA models used in these studies are not proper for a complete and fair ranking of DMUs. Therefore, more robust studies in disaster management can be conducted by using common-weight DEA-based models which provide a practical ranking of DMUs disregarding excessive weight flexibility of the related factors. Thus, this thesis aims to evaluate the earthquake vulnerability of Istanbul's districts using common-weight DEA models, which enable incorporating interval data. Built-up area, building stock, and estimated ground motions are taken as inputs while expected disaster losses and damages are used as outputs. The analysis demonstrates that the most vulnerable district to earthquakes is Fatih while the least vulnerable district is Şile. Moreover, the findings indicate that the European side of Istanbul is more vulnerable to earthquakes than the Asian side of Istanbul.