Beyaz çimento esaslı harçların mekanik ve dayanıklılık performansına seramik atığı ve lif kullanımının etkisi
Mechanical and maintenance of white cement based mortars ceramic waste and durability performance effect of fiber use
  1. Tez No: 881576
  2. Yazar: BARAA ABDULJABBAR BADI AL-SHARHANEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, seramik atık tozunun kısmen karışıma dâhil edildiği Beyaz Çimento harcının özelliklerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesini amaçlamaktadır. İnşaatta kullanılan malzemelerin ekonomik ve çevresel faktörler de dikkate alınarak sürekli geliştirilmesi söz konusudur. Seramik atık tozunun Beyaz Çimento harcına kısmi katkı olarak kullanılması, kirlilik kaynaklarından biri olan çimento üretimini azaltarak çevre kirliliğini azaltan yapı malzemelerini iyileştirmenin yollarından birisidir. Beyaz Çimento karışımına %5, %10 ve %15 seramik tozu ikameleri ve %0,4 oranında farklı lifler (pirinç kaplı çelik lif, bazalt lif ve kancalı uçlu çelik lif) eklenmiştir. Kullanılan karışımların avantaj ve dezavantajlarını doğrulamak için bu numunelerin basınç dayanımı ve eğilme dayanımı incelenmiştir. Ayrıca numunelere yüksek sıcaklık, donma-çözülme ve sülfat etkileri uygulanarak 90 gün sonunda fiziksel ve mekanik özelliklerdeki değişimler de incelenmiştir. Genel olarak sonuçlar, seramik atık tozu ilavesinin, karışımın basınç ve eğilme dayanımını artıracağını; %5 seramik atık tozu ilavesinin ilave miktarları arasında maksimum dayanımı verdiğini; ilave yüzdesinin arttırılmasının dayanımın düşmesine neden olacağını göstermektedir. Ancak yine de seramik atığı ilavesi yapılmamış Beyaz Çimento karışımının dayanımından daha yüksektir, ayrıca daha fazla seramik tozu ilavesi numunenin homojen yapısını bozarak basınç ve eğilme dayanımını düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the changes in the properties of White Cement mortar in which ceramic waste powder is partially included in the mixture. The materials used in construction are constantly improved, taking into account economic and environmental factors. Using ceramic waste powder as a partial additive to White Cement mortar is one of the ways to improve building materials that reduce environmental pollution by reducing cement production, which is one of the sources of pollution. 5%, 10% and 15% ceramic powder substitutes and 0.4% different fibers (brass coated steel fiber, basalt fiber and hooked end steel fiber) were added to the White Cement mixture. The compressive strength and flexural strength of these samples were examined to verify the advantages and disadvantages of the mixtures used. In addition, high temperature, freeze-thaw and sulfate effects were applied to the samples and the changes in physical and mechanical properties were examined after 90 days. In general, the results show that the addition of ceramic waste powder will increase the compressive and bending strength of the mixture; It was determined that the addition of 5% ceramic waste powder gave the maximum strength among the additional amounts; It shows that increasing the addition percentage will cause the strength to decrease. However, it is still higher than the strength of the White Cement mixture without the addition of ceramic waste, and the addition of more ceramic powder disrupted the homogeneous structure of the sample and reduced its compressive and bending strength.