Geleneksel ve yeni nesil tamir harçlarının mekanik ve durabilite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of mechanical and durability properties of traditional and new generation repair mortars
- Tez No: 830434
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünyada çimentonun keşfinden önce de yapılar inşa edilmekteydi. Bu yapıların taşıyıcı sistemlerinde kullanılan tuğla veya doğal taşlara bağlayıcı olarak çimentonun yerinde kireç eşlik etmekteydi. Ülkemizde de birçok örneğine rastlanılan bu yapılara yığma yapılar denmektedir. Yığma yapıların inşasında kullanılan en yaygın harç ise horasan harcıdır. Horasan harcının üretiminde bağlayıcı olarak kireç, agrega olarak ise tuğla, kiremit ve taş tozları ya da kırıkları kullanılmaktadır. Kireç esaslı harçlar ile çimento esaslı harçlar birbirlerinden farklı mekanik ve durabilite özellikleri göstermektedir. Bu nedenle kireç esaslı harçlarla inşa edilen yapılarda tamir harcı olarak çimento esaslı harçların kullanılabilmesi için bu harçların mekanik ve durabilite özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada kireç esaslı geleneksel harçlar ile çimento esaslı yeni nesil harçların mekanik ve durabilite özelliklerini karşılaştırmak amacıyla 3 farklı set harç imal edilmiştir. Harçlarda bağlayıcı olarak beyaz çimento ve doğal hidrolik kireç kullanılmasına karar verilmiştir. Farklı kür koşullarının etkisini de gözlemlemek amacıyla setlerde bulunan harçların yarısı havada diğer yarısı ise suda kür edilmiştir. Üretilen harç örnekler üzerinde farklı durabilite deneyleri gerçekleştirilmiştir. Donma- çözülme, aşınma dayanımı ve asit dayanımı gibi deneyler ile durabilite özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Before the discovery of cement in the world, structures were being built. The bricks or natural stones used in the bearing systems of these structures were accompanied by lime instead of cement as a binder. These structures, of which many examples can be found in our country, are called masonry structures. The most common mortar used in the construction of masonry structures is Khorasan mortar. In the production of Khorasan mortar, lime is used as a binder, and brick, tile and stone dust or fragments are used as aggregate. Lime-based mortars and cement-based mortars show different mechanical and durability properties from each other. For this reason, in order to use cement-based mortars as repair mortar in structures that built with lime-based mortars, the mechanical and durability properties of these mortars should be well known. In this study, 3 different sets of mortars were produced in order to compare the mechanical and durability properties of traditional lime-based mortars and cement-based new generation mortars. It was decided to use white cement and natural hydraulic lime as binder in the mortars. In order to observe the effect of different curing conditions, half of the mortars in te sets were cured in air and the other half in water. Different durability tests were carried out on the produced mortar samples. Durability properties were determined by tests such as freze-thaw, abrasion and acid.