Experimental study and hysteresis modeling of reinforced concrete members under pure cyclic torsional loading
Betonarme elemanların tersinir tekrarlı yalın burulma yükleri altında davranışlarının deneysel olarak incelenmesi ve çevrimsel modellenmesi
  1. Tez No: 881610
  2. Yazar: SERAP ALTIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Betonarmede burulma konusu uzun süre ihmal edilmiş ancak bu tezde yapılan çalışmalar burulmanın önemini ortaya koymuştur. Bu çalışma betonarme elemanların burulma momentleri altındaki davranışını, burulma momenti taşıma kapasitesini, göçme modunu, çatlak oluşumunu, enerji kapasitesini ve süneklik kapasitesini daha iyi anlayabilmek amacıyla yapılmıştır. Literatür taraması yapıldıktan sonra betonarme elemanların burulma davranışında etkili olan parametreler belirlenmiştir. Bu doğrultuda gerçek boyutlu farklı donatı oranı ve beton sınıfına sahip betonarme elemanlar üretilmiştir. Deney düzeneği, test elemanları burulma momentlerine maruz kaldığında boyuna uzamalara engel olmayacak ve burulma momentlerini tersinir tekrarlı olarak uygulayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca bazı deney elemanlarının deney sırasında burulma momentleri ve dönme açılarının yanı sıra boyuna uzamaları da ölçülmüştür. Tüm numuneler test edildikten sonra deneylerden elde edilen sonuçlar kullanılarak davranış iredelenmiş sonuç olarak etriye oranın burulma kapasitesine en çok etki eden parametre olduğu bulunmuştur. Ayrıca deney sonuçları kullanılarak uygun bir matematiksel davranış/çevrim model geliştirilmiştir. Oluşturulan bu model literatürde bulunan deney sonuçlarıyla da karşılaştırılarak tutarlılığı ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of torsion in reinforced concrete has been ignored for a long time, but the studies carried out in this thesis have revealed the importance of torsion. This study was achieved to better understand the behavior of reinforced concrete elements under torsion in terms of torsional moment carrying capacity, failure mode, crack formation, energy dissipation capacity and ductility capacity. After literature review, parameters that are effective on the torsional behavior of reinforced concrete elements have been determined. An experimental study was conducted on, real-size reinforced concrete elements having different reinforcement ratios and concrete classes. The test setup was designed in such a way that when the test elements were subjected to torsional moments, longitudinal elongation would not be prevented and the torsional moments will be applied reversibly. Furthermore, the longitudinal elongation of some test elements, as well as torsional moments and angles of rotation, were measured during the experiments. After testing of specimens, the behavior was analyzed using the results obtained from the experiments, and as a result, it was found that the lateral reinforcement ratio is the parameter that most affects the torsional capacity, as expected. In addition, a suitable mathematical model was developed using the experimental results. This model was also compared with the experimental results in the literature and its agreement was verified.