Genç futbolcularda farklı kuvvet antrenmanlarının anaerobik güç, sürat ve fonksiyonel hareket taraması test skorları üzerine etkisi
The effect of different strength training on anaerobic power, speed and functional movement screen test scores in young football players
- Tez No: 881612
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda farklı kuvvet antrenmanlarının anaerobik güç, sürat ve fonksiyonel hareket taraması test skorları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya düzenli futbol antrenmanı yapan 18-22 yaş arası 22 erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar randomize yöntem ile deney (n:11 yaş: 20.15±1.77) ve kontrol grubu (n:11 yaş: 21.47±1.96) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 gün farklı kuvvet antrenmanları uygulandı. Her iki grup normal sezon içi futbol antrenmanlarına devam etti. Deney grubuna kuvvet antrenman metotları olarak birim antrenmanda core antrenman ve pliometrik antrenman programları uygulandı. Antrenman öncesi ve sonrası anaerobik güç, sürat ve fonksiyonel hareket taraması test skorları ölçümleri yapıldı. Deneklerin anaerobik güç ölçümleri için dikey sıçrama testi uygulandı. Sürat için 30 metre testi uygulandı. Fonksiyonel hareket taraması test skorları ölçümleri için Fonksiyonel Hareket Tarama test kiti kullanıldı. İstatistiksel sonuçların elde edilmesi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Normalite testi için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Gruplar içi karşılaştırmalar için Paired Samples T testi kullanıldı. Gruplar arasındaki istatistiksel değerlendirme için Independent Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different strength training on anaerobic power, speed and functional movement screen test scores in young football players. A total of 22 male football players between the ages of 18-22 who were doing regular football training participated in the study voluntarily. Participants were divided into two different groups as experimental (n:11 age: 20.15±1.77) and control group (n:11 age: 21.47±1.96) by random method. Different strength training sessions were applied to the experimental group 3 days a week for 6 weeks. Both groups continued their regular season football training. Core training and plyometric training programs were applied to the experimental group as strength training methods. Anaerobic power, speed and functional movement screen test scores were measured before and after training. Vertical jump test was applied to measure the anaerobic power of the subjects. A 30 meter test was applied for speed. Functional Movement Screen test kit was used to measure functional movement screen test scores. SPSS 22.0 package program was used to obtain statistical results. Shapiro-Wilk test was applied for normality test. Paired Samples T test was used for intragroup comparisons. Independent Samples T Test was applied for statistical evaluation between groups.