Enhancing information axiom and developing an axiomatic design based macroergonomics framework for manufacturing companies
Bilgi aksiyomunun geliştirilmesi ve imalat şirketleri için aksiyomatik tasarım tabanlı makroergonomik çerçeve tanımlanması
  1. Tez No: 881622
  2. Yazar: ÖMER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmasının üç ana amacı var: ilki, ergonomik tasarımlara uygulamada yetersiz kalan bilgi aksiyomunu ergonomik tasarımlara uygulanabilir hale getirmek; ikincisi, bilgi aksiyomunu, tasarım ve karar vermelerle ilgili maliyet konusunda mercek altına almak; ve üçüncü olarak da imalat şirketleri için aksiyomatik tasarıma dayalı bir makroergonomik çerçeve oluşturarak çalışan performansını, sağlık ve güvenliği ve şirket performansını iyileştirmek. Belirtilen hedeflere yönelik olarak,“bilgi aksiyomu”, literatürden de faydalanılarak, titiz bir değerlendirmeye tabi tutuldu, ergonomik tasarımlarda yetersiz olduğu ispat edildi ve bu eksikliği gidermek üzere mevcut formül yeni bir forma sokuldu. Daha ileri gidilerek, mevcut bilgi aksiyomunun tasarımlarla ilgili maliyeti en aza indirmediği de ispat edildi ve bu eksikliği gidermek üzere yeniden biçimlendirildi. Makroergonomik çerçeveyi oluşturmak için literatürden ve uzman görüşlerinden yararlanarak önce bir Macroergonomik Değerlendirme Anketi (MDA) hazırlandı. Sonuçta, imalat sektörü için, makroergonomik konularda karar vermede yardımcı olabilecek, bir çerçeve oluşturuldu. Formülün kullanılabilirliği de bu şekilde bir vaka çalışmasıyla gösterilmiş oldu. Özetle, bu çalışma, aksiyomatik tasarımının iki aksiyomundan biri olan“bilgi aksiyomu”ile ilgili iki temel katkı sunmaktadır: (1) Bilgi aksiyomu, ergonomik tasarımlara uygulanabilecek şekilde formüle edildi; ve (2) bilgi aksiyomu, tasarım ve karar vermelerde olası maliyetleri en aza indirecek şekilde formüle edildi. Son olarak da, ikinci aşamada yeniden oluşturulan bilgi aksiyomu formülü, şirketler için makroergonomik program çerçevesi oluşturmada başarıyla kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study has three main goals: first, to redefine the“information axiom”, so it is applicable to ergonomic designs; second, to examine the information axiom on the cost associated with design and decision-making; and third, to develop an axiomatic design based macroergonomic framework for manufacturing companies to improve employee performance, health, safety, and overall company performance. For the stated objectives, in the light of existing literature, the“information axiom”was subjected to a rigorous evaluation. Information axiom proved to be inadequate for ergonomic designs and the existing formula was put into a new form to overcome this shortcoming. Going further, it has also been proven that information axiom does not minimize the cost associated with designs, and it has been reformulated to address this shortcoming. For the macroergonomic framework development, a Macroergonomic Evaluation Questionnaire (MEQ) was first created using the literature and expert opinions. As a result, a framework has been created for the manufacturing sector that can assist in decision-making. The usability of the formula was demonstrated in this way with a case study. In summary, this study makes two main contributions to the“information axiom”, one of the two axioms of axiomatic design: (1) The information axiom was reformulated to be applicable to ergonomic designs; and (2) the information axiom is reformulated to minimize potential costs in design and decision making. Finally, the information axiom formula reconstructed in the second phase has been successfully used to create a macroergonomic program framework for companies.