Assessing the role of Building Information Modeling (BIM) in enhancing project performance and sustainability in multi-story Building construction.
Çok katlı bina inşaatında proje performansını ve sürdürülebilirliği artırmada Bina Bilgi Modellemesi (BIM) rolünü değerlendirme
  1. Tez No: 885602
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHID SHAIKH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. FUAD Y.M. ABUTAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, çok katlı bina inşaatında proje performansını ve sürdürülebilirliği artırmada Bina Bilgi Modellemesi'nin (BIM) etkisini değerlendirmektedir. BIM'in proje yürütme, kaynak optimizasyonu ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini değerlendirmek için ileri düzey özelliklerini kullanarak bu projelerin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini nasıl artırdığını araştırmaktadır. Çeşitli BIM araçları aracılığıyla 3D modelleme, zamanlama, maliyetlendirme, enerji analizi ve optimizasyon için yazılım araçlarının entegrasyonu ve BIM'in işlevselliklerinin kapsamlı bir analizi sunulmaktadır. Bu çalışma, bu yönlerin kapsamlı bir incelemesiyle çağdaş inşaat uygulamalarını derinlemesine ele alarak ayrıntılı içgörüler sunmaktadır. Araştırmanın önemli bir bileşeni, iki farklı bina yapısının karşılaştırmalı analizidir: biri prefabrike beton (PC) kullanırken diğeri donatılı beton (RC) kullanmaktadır. Autodesk Revit yazılımı ile oluşturulan ayrıntılı 3D modeller, hem PC hem de RC binalarının karmaşıklıklarını yakalayarak her bir inşaat yönteminin avantajlarını ve zorluklarını vurgulamaktadır. PC bina tasarımının analizi, kolon ve kiriş elemanlarının sayısını azaltarak inşaat süreçlerini basitleştiren ve yapısal bütünlüğü artıran daha geniş açıklıkları en üst düzeye çıkaran yenilikçi stratejileri ortaya koymaktadır. MS Project yazılımı içindeki analitik veriler ve zamanlama işlevleri kullanılarak, çalışma inşaat görevlerini ve zaman çizelgelerini titizlikle belirleyerek PC binasının toplam süresinin RC binasına kıyasla %39 oranında azaltıldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çeşitli kaynaklardan elde edilen kapsamlı maliyet tahminleri, MS Excel kullanarak farklı inşaat yöntemlerinin ekonomik sonuçlarını aydınlatmaktadır. Bulgular, RC binaya kıyasla toplam malzeme ve montaj maliyetlerinde %15,15'lik bir azalma ile PC binası için önemli bir maliyet avantajı olduğunu göstererek, prefabrike beton inşaatın geleneksel yöntemlere göre ekonomik uygulanabilirliğini ve potansiyel tasarruflarını vurgulamaktadır. Ayrıca, PC binasında Kompozit Prefabrike Beton (CPC) çerçevelerin entegrasyonu, önemli sürdürülebilirlik etkileri olan dönüştürücü bir strateji olarak tanımlanmaktadır. CPC çerçevelerini ve sürdürülebilir yapı malzemelerini kullanarak, çalışma yapısal verimliliği artırmayı, karbon emisyonlarını azaltmayı ve inşaatta daha yeşil, daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ampirik veriler, PC binasının RC binasına göre %19 azalma ile 85,41 kg CO₂/m² karbon emisyonunda kayda değer bir azalma sağladığını göstererek önemli sürdürülebilirlik faydaları göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Bina Bilgi Modellemesi'nin (BIM) çok katlı bina inşaatında proje performansını ve sürdürülebilirliği artırmadaki hayati rolünü vurgulamaktadır. Çeşitli yazılım araçlarıyla entegrasyon ve ayrıntılı karşılaştırmalı analiz yoluyla BIM'in süreçleri düzene soktuğu, kaynakları optimize ettiği ve çevreye duyarlı inşaat uygulamalarını teşvik ettiği gösterilmektedir. Çalışma, yenilik ve sürdürülebilirlikle işaretlenmiş bir çağda, gelişen yapım sektörü manzarasında öngörü ve dayanıklılıkla gezinirken paydaşlara paha biçilmez rehberlik sağlayarak, BIM'in inşaat endüstrisinin geleceğini şekillendirmedeki önemli rolü hakkındaki devam eden tartışmalara önemli katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the influence of Building Information Modeling (BIM) on improving project performance and sustainability in the construction of multi-story buildings. It explores how BIM enhances the efficiency and sustainability of these projects by leveraging its advanced features to assess its effects on project execution, resource optimization, and environmental sustainability. A thorough analysis is provided of BIM's functionalities and its integration for 3D modeling through various BIM tools, as well as software tools for scheduling, costing, energy analysis, and optimization. The study delves into contemporary construction practices through an extensive examination of these aspects, offering nuanced insights. A key component of this research is the comparative analysis of two distinct building structures: one using precast concrete (PC) and the other using reinforced concrete (RC). Detailed 3D models created with Autodesk Revit software capture the complexities of both PC and RC buildings, highlighting the advantages and challenges inherent in each construction method. The analysis of the PC building design reveals innovative strategies that maximize wider spans to reduce the number of column and beam members, streamlining construction processes and enhancing structural integrity. Using analytical data and scheduling functionalities within MS Project software, the study meticulously outlines construction tasks and timelines, revealing a 39% reduction in the total time span for the PC building compared to the RC building. Additionally, comprehensive cost estimates derived from various sources shed light on the economic implications of different construction methodologies using MS Excel. The findings indicate a significant cost advantage for the PC building, with a 15.15% reduction in total material and installation costs compared to the RC building, underscoring the economic viability and potential savings of precast concrete construction over traditional methods. Furthermore, the integration of Composite Precast Concrete (CPC) frames in the PC building is identified as a transformative strategy with significant sustainability implications. By utilizing CPC frames and sustainable building materials, the study aims to enhance structural efficiency, reduce carbon emissions, and contribute to a greener, more sustainable future in construction. Empirical data show substantial sustainability benefits, with the PC building achieving a notable reduction in carbon emissions of 85.41 kg CO₂/m², a 19% decrease compared to the RC building. In conclusion, this study highlights the pivotal role of Building Information Modeling (BIM) in enhancing project performance and sustainability in multi-story building construction. Through integration with various software tools and a detailed comparative analysis, BIM is shown to streamline processes, optimize resources, and promote environmentally conscious construction practices. The study significantly contributes to the ongoing discourse on BIM's essential role in shaping the future of the construction industry, providing invaluable guidance for stakeholders navigating the evolving landscape with foresight and resilience in an era marked by innovation and sustainability.