Opuntia ficus-ındica (hint inciri-Hİ) bitkisi ekstraksiyonu ve kitosan (KS) katkılı biyokompozit üretimi ve biyomedikal uygulamalarda kullanım potansiyelinin araştırılması
Opuntia ficus-indica (pickly pear-PP) plant extraction and production of chitosan (CS) additive biocomposite and investigation of its potential for use in biomedical applications
  1. Tez No: 881638
  2. Yazar: MÜGE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Opuntia-Ficus İndica (Hİ) bitkisi ekstraktı kullanarak Kitosan (KS) katkılı biyokompozit elde edildi. Hİ/KS biyokompozitinin biyomedikal alanlarda kullanım potansiyellerinin belirlenmesi için antibakteriyel ve karakterizasyon analizleri yapıldı. Çalışmada bitkiden ekstraksiyon işlemi ile elde edilen Hİ ekstratı kurutularak %0,25, %0,50 ve %1'lik oranlarda KS çözeltisine eklendi ve biyokompozitler hazırlandı. Hazırlanan biyokompozitlere döküm işlemi ardından antibakteriyel analiz olarak Shake Flask metodu uygulandı ve uv-vis spektrofotometresi ile absorbans değerleri ölçüldü. Numuneler karakterizasyon ve morfolojik analiz için SEM (Scanning Electron Microscopy) ve FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) testlerine tabii tutuldu. Çalışmada sonucunda %1 Hİ içeren Hİ/KS biyokompoziti yüksek elastikiyet sergilemesi ve antibakteriyel özellik göstermesi sebebiyle ilaç kaplama, yara örtü materyali ve bukkal uygulamalarda kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Bu durumun biyokompozitteki Hİ miktarına bağlı olarak değiştiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Chitosan (CS) doped biocomposite was obtained by using Opuntia-Ficus Indica (PP) plant extract. Antibacterial and characterization analyses were performed to determine the potential of PP/CS biocomposite for use in biomedical fields. In the study, the PP extract obtained by the extraction process from the plant was dried and added to the CS solution in the proportions of 0,25%, 0,50% and 1% and biocomposites were prepared. After the casting process, Shake Flask method was applied to the prepared biocomposites as antibacterial analysis and absorbance values were measured with uv-vis spectrophotometer. The samples were subjected to SEM (Scanning Electron Microscopy) and FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) tests for characterization analysis. As a result of the study, it was observed that PP/CS biocomposite containing 1% PP can be used in drug coating, wound dressing material and buccal applications due to its high elasticity and antibacterial properties. It has been revealed that this situation varies depending on the amount of PP in the biocomposite.