Neoklasik realist perspektiften ABD'nin Hint pasifik politikasının Donald Trump ve Joe Biden dönemlerinde değerlendirilmesi
Evaluating the usa's indian pacific policy under Donald Trump and Joe Biden from a neoclassical realist perspective
  1. Tez No: 881676
  2. Yazar: BERAT KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ANIL ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Neoklasik realizme göre, uluslararası sistemik baskılar devletlerin yerel unsurlarıyla birlikte değerlendirilmekte ve dış politika çıktıları bu değerlendirmelerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu teorik temelden hareketle, bu çalışmanın amacı ABD'nin Hint-Pasifik politikasının neoklasik realist teori perspektifinden analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Donald Trump ve Joe Biden dönemlerine odaklanan çalışma, literatüre iki başkan döneminde ABD dış politikası ve Pasifik politikası hakkında alternatif bir bakış sunmayı hedeflemiştir. Bu noktada çalışmayı ortaya çıkaran temel motivasyon Amerikan liderlerinin ABD dış politika yapım sürecindeki etkilerinin belirlenmesi ve takip edilen Hint-Pasifik politikalarındaki benzerlik ve farklılıklarının analiz edilmesi olmuştur. Bu çerçeveden hareketle, çalışmada iki temel sonuca ulaşılmıştır. Birincisi hem Donald Trump hem de Joe Biden Hint-Pasifik stratejilerini belirlerken sistemik etkileri kendi algılarına göre şekillendirmiş ve bu stratejik temelde hareket etmiştir. İkinci olarak, her iki başkan politikalarını belirlerken ABD stratejik kültürü ve devlet içi kurumlarının etkisi altında kalmış ve ABD Hint- Pasifik politikası bu çerçevede şekillenmiştir. Sonuç olarak her iki liderde Çin Halk Cumhuriyeti'nin (Çin) yükselişine karşı ABD çıkarlarını korumak adına politikalar belirlemiş ve bu politikaları kendi lider algıları penceresinden şekillendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
According to neoclassical realism, international systemic pressures are evaluated together with the local elements of states, and foreign policy outputs emerge as a result of these evaluations. Based on this theoretical foundation, the aim of this study has been to analyze U.S. Indo-Pacific policy from the perspective of neoclassical realist theory. Focusing on the periods of Donald Trump and Joe Biden, the study aims to provide an alternative view of U.S. foreign policy and Pacific policy during the two presidencies in the literature. The primary motivation behind this work has been to determine the effects of American leaders in the U.S. foreign policy-making process and to analyze the similarities and differences in the following Indo-Pacific policies. Based on this framework, the study has reached two main conclusions. Firstly, both Donald Trump and Joe Biden have shaped their perceptions of systemic effects while formulating their Indo-Pacific strategies and have acted on this strategic basis. Secondly, both presidents have been influenced by the strategic culture of the United States and its domestic institutions in determining their policies, and thus, US Indo-Pacific policy has been shaped within this framework. As a result, both leaders have formulated policies to protect US interests against China's rise and have shaped these policies through their own leadership perceptions.