Erken kafein uygulamasının bronkopulmoner displaziyiönlemedeki etkisinin retrospektif araştırılması
Early caffeine application proof bronchopulmonary dysplasiaretrospective investigation of its effect on prevention
  1. Tez No: 881677
  2. Yazar: DENİZ ŞEYDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bronkopulmoner Displazi (BPD) prematüritenin en sık görülen uzun dönem sorunlarından biridir. Yıllar içerisinde BPD' yi önlemek için çok sayıda uygulama üzerinde çalışılmıştır. Tüm dünyada BPD' yi önleme amacıyla prematürlere yaygın olarak uygulanmakta olan erken proflaktik kafein tedavisi de bunlardan biridir. Ancak yenidoğan yoğun bakımındaki ilerlemeler ve erken kafein tedavisinin yaygın kullanımına rağmen BPD sıklığında anlamlı bir azalma olmamıştır. Bu çalışmada ünitemizde de 2013 yılından beri kullanılmakta olan erken proflaktik kafein tedavisi verilmesinin, verilme zamanının, doz artırılmasının BPD' yi önlemede ve diğer prematürite komplikasyonları üzerine olan etkisinin değerlendirmesi amaçlandı. Bu amaçla 2011 ve 2022 yılları arasında 1250 gramın ve 32 gestasyonel haftanın altında doğan 237 prematüre retrospektif olarak değerlendirildi. İlk 72 saat içinde kafein tedavisinin başlanması erken proflaktik kafein tedavisi olarak kabul edildi. Erken proflaktik kafein tedavisi alan grupta istatistiksel olarak anlamlı olmasa da BPD oranları almayan gruba göre daha yüksek saptandı. Erken proflaktik kafein tedavisinin verilme zamanı açısından değerlendirildiğinde ise ilk 24 saat içinde kafein tedavisi başlanan grupta 24-72.saat arasında başlanan gruba göre BPD oranları açısından fark saptanmazken intraventriküler hemoraji (İVH) oranları 24-72.saat arasında kafein başlanan grupta anlamlı olarak yüksek saptandı. BPD' si olan grup demografik özellikler açısından değerlendirildiğinde ise bu grubun BPD' si olmayan gruba göre daha fazla maternal diyabet, erken membran rüptürü, koryoamniyonit ve daha düşük doğum ağırlığı ve gestasyon haftasına sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak bu çalışmada erken proflaktik kafein tedavisinin başlanma zamanının ya da doz artırımının BPD' yi önlemede anlamlı bir etkisinin olmadığı görüldü. BPD' nin multifaktöriyel bir durum olduğu, erken proflaktik kafein tedavisinin önlemede tek başına yeterli olmadığı, prenatal dönemde maternal morbiditelerden başlayarak antenatal özelliklerin iyileştirilmesi, uygun doğum salonu yönetimi ve postnatal yönetimin sağlanması ile önlenebileceği önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary Dysplasia (BPD) ranks among the most common long-term complications of prematurity. Over the years, numerous interventions have been studied to prevent BPD. Early prophylactic caffeine treatment, widely administered to premature infants worldwide for BPD prevention, is one of these interventions. However, despite advancements in neonatal intensive care and the widespread use of early caffeine treatment, there hasn't been a significant decrease in the incidence of BPD. This study aimed to evaluate the impact of early prophylactic caffeine treatment, administered in our unit since 2013, including timing and dosage escalation, on preventing BPD and other prematurity complications. For this purpose, 237 premature infants born weighing less than 1250 grams and under 32 gestational weeks between 2011 and 2022 were retrospectively evaluated. Initiation of caffeine treatment within the first 72 hours was deemed as early prophylactic caffeine treatment. Although not statistically significant, the group receiving early prophylactic caffeine treatment exhibited higher BPD rates compared to the group not receiving it. Regarding the timing of early prophylactic caffeine treatment, no significant difference in BPD rates was observed between the group where caffeine treatment commenced within the first 24 hours and the group where it commenced between 24-72 hours. However, intraventricular hemorrhage (IVH) rates were significantly higher in the latter group. Demographically, the BPD group had a higher prevalence of maternal diabetes, premature rupture of membranes, chorioamnionitis, and lower birth weight and gestational age compared to the non-BPD group. In conclusion, this study found that the timing of early prophylactic caffeine treatment or dosage escalation did not have a significant effect on preventing BPD. It underscores the multifactorial nature of BPD, emphasizes the insufficiency of early prophylactic caffeine treatment alone, and highlights the importance of improving antenatal characteristics starting from maternal morbidities, along with ensuring appropriate delivery room and postnatal management, for effective BPD prevention.