Serbesti Gazetesinin (1908-1909) 1-50. sayılarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of i̇ssues 1-50 of the Newspaper Serbesti
  1. Tez No: 881695
  2. Yazar: PINAR DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1360
Özet
II. Meşrutiyet döneminde muhalif bir yapıya sahip olan Serbestî Gazetesi, Mevlânzâde Rıfat Bey tarafından 1908 tarihinde çıkarılmıştır. Bu çalışmada, gazetenin 1-50 sayıları transkripsiyon edilerek, dönemin siyasi ve toplumsal gelişmelere dikkate alınmış ve bu bağlamda değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmada gazetenin temel özellikleri, içeriği, tarihsel önemi, amacı, yayın çizgisi ve yazar kadrosu ele alınmıştır. Gazete, genel olarak liberal ve muhalif bir çizgide faaliyet göstermiştir. Temel amacı Osmanlı İmparatorluğu'ndaki siyasi ve toplumsal meseleler hakkında bağımsız ve eleştirel bir perspektif sunmak, özgürlük, adalet ve demokrasi değerlerini savunmak, halkı bilgilendirmek ve otoriter yönetime karşı muhalefet etmekti. Dolayısıyla yazarlar, gazetede muhalif ve özgürlükçü kimliklerini yansıtan makalelere yorumlara yer vermiştir. Bu çerçevede çalışmada, gazetenin içeriğine ilişkin detaylar dönemin şartları dikkate alınarak ortaya konulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Serbestî Newspaper, which had an oppositionist structure during the Constitutional Second Monarchy period, was published by Mevlânzâde Rıfat Bey in 1908. In this study, issues 1-50 of the newspaper were transcribed, the political and social developments of the period were taken into account and an evaluation was tried to be made in this context. In the study, the basic features of the newspaper, its content, historical importance, purpose, publication line and writer staff were discussed. The newspaper generally operated in a liberal and oppositional line. Its main purpose was to provide an independent and critical perspective on political and social issues in the Ottoman empire, to defend the values of freedom, justice and democracy, to inform the public and to oppose authoritarian rule. Therefore, the writers included comments in the newspaper's articles reflecting their oppositional and libertarian identities. In this context, the study tried to reveal the details regarding the content of the newspaper, taking into account the conditions of the period.