Isıtma sistemlerinin akıllı otomasyon sistemleri ile geliştirilip kontrol edilmesiyle enerji verimliliğinde maksimum fayda sağlanması
Maximum benefit in energy efficiency by developing and controlling heating systems with intelligent automation systems
- Tez No: 881743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET LATİF LEVENT, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT YÜCELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Enerji yüzyılın en temel ve vazgeçilmez ihtiyacı haline gelmeye devam etmektedir. Günümüzde tüketici gereksiz enerji tüketimini maksimum seviyede tutması sebebiyetiyle hem enerji tasarrufu hem de aylık olarak yansıtılan faturalandırmada finansal tasarrufu göz ardı edilememektedir. Enerjinin maliyetli olmasından dolayı yüksek derecede faturalar oluşmuştur. Bu da kullanıcıyı büyük bir külfetin altına sokmuştur. Bu oluşan yüksek enerji maliyetinin akıllı sistemleri geliştirilerek enerjinin verimli kullanılmasını gerektirmektedir. Tezimizin temel amacı enerjinin bu kadar değerli olmasından ötürü enerjiyi verimli kullanmayı sağlayan bir otomasyon sistemi geliştirerek maksimum verimi sağlamaya çalışacağız. Geliştirilen bu akıllı sistem sayesinde, basit bir kontrol etme imkanı sağlanıp, sistemin gereksiz enerji tüketimini engellenerek, gereksiz yere enerji harcanmasının önüne geçilip maksimum fayda sağlanması planlanmıştır. Geliştirilen sistem kontrolcüler sayesinde pratik imkanlar sağlayıp, aynı zamanda kullanıcının otomatik olarak kablosuz ağ erişimi üzerinden müdahale edip yönetmesini sağlayacaktır. Sistemin güvenliğini bozacak en küçük arızada sistemin kullanıcıya bildirmesini sağlayıp, olası yüksek zararların önüne geçilmesi sağlanacaktır. Geliştirilen akıllı otomasyon sistemi güvenlik ve maliyet açısından maksimum fayda sağlayıp pratik çözümler sunacaktır. Geliştirilecek otomasyon sistemini Arduino üzerinden programlanarak motor kontrolleri, ısı ve nem sensörlerinde elde edile verilerin işlenmesi, ısıtma sistemleri üzerindeki motorları kontrolünü, ısıtma sensörleri ve ısıtma sistemleri üzerindeki vanaların açılıp kapanması gibi birden çok parçanın bir arada uyum içinde çalışmasını sağlayacaktır. Uyum içinde çalıştırılması planlanan bu sistem Arduino Ethernet Shield modülü üzerinden otomasyon parçalarını kablosuz ağ üzerinden telefondan müdahalesi yapılıp, aynı zamanda durum bilgisi alınarak, gerekli olan müdahale önceden sağlanmış olacaktır. Sistem haberleşme ve uyarıları için internet bağlantısı, ayrıca internet kullanımı düşük maliyetlidir ve geniş bir alanı kapsar ve her yerde ve her zaman bütün sistemi kontrol edebilir olacaktır. Oluşturulacak akıllı otomasyon sistemin aynı zamanda sistemi korumaya yönelik güvenlik sistemi oluşturularak sadece işin uzmanı olacak kullanıcıların müdahale etmesi sağlanarak sistem güvenliği etkili kılınacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy continues to be the most basic and indispensable need of the century. As the consumer keeps unnecessary energy consumption at the maximum level, he cannot ignore both energy conservation and financial savings in monthly bill today. As a result of chargeableness of the energy, heavy bills come out and become an economic burden. High energy cost requires efficient use of energy by developing smart systems. The main objective of our thesis is to try to provide maximum efficiency by developing an automation system that enables efficient use of energy, since energy is so valuable. Thanks to this developed smart system, by providing a simple control, unnecessary energy consumption of the system will be prevented and maximum benefit will be provided. The developed system controllers will both provide practical opportunities and enable the user to intervene and manage automatically with wireless network access. It will enable the system to notify the user in case of the smallest malfunction that will impair the security of the system and prevent possible high damages. It is planned that the developed smart automation system will provide maximum benefit in terms of safety and cost and offer practical solutions. The automation system to be developed will enable multiple parts to work together in harmony, such as motor controls over Arduino, processing of data obtained in humidity sensors, control of circulation pumps on heating systems, opening and closing of valves on heating sensors and heating systems. This system, which is planned to be operated in harmony, will not only interfere with automation parts over the wireless network via the Arduino Ethernet Shield module, but will also provide the necessary intervention in advance by obtaining status information. The internet connection used for system communication and alerts is low cost, covers a wide area and will be able to control the whole system anywhere and anytime. The internet connection used for system communication and alerts is low-cost, and covers a wide area, and it will be able to control the whole system anywhere and anytime. The intelligent automation system to be created will also create a security system for separating the system, and the system security will be activated by providing the intervention of only the users who will be experts in the business.