Unveiling the influence of motivation type on organizational commitment, employee engagement, and intention to leave
Motivasyon türünün iş yerine bağlılık, işle bütünleşme ve ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması
  1. Tez No: 881742
  2. Yazar: YAREN KÜÇÜKAKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut araştırma, motivasyon türünün iş yerine bağlılık, işten ayrılma niyeti ve isle bütünleşme üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışanlar, mevcut organizasyon içindeki dinamikler tarafından şekillenir ve organizasyon tarafından sunulan motive edicilerden doğrudan etkilenen bir değerler hiyerarşisi oluştururlar (Moy & Lee, 2022). Mevcut literatürde içsel ve dışsal motivasyon ayrımının iş sonuçları üzerindeki etkisi hakkında önemli miktarda araştırma olmasına rağmen, değişen trendler bu alanda katkılar gerektirmektedir. Mevcut çalışma, farklı yaş grupları, deneyim seviyeleri ve gelir düzeylerindeki çalışanların, mevcut organizasyonlarındaki motivasyon faktörlerini bireysel olarak değerlendirmelerini, aynı zamanda organizasyona olan bağlılıklarını, işten ayrılma niyetlerini ve isle bütünleşmelerini incelemiştir. Araştırma anketi çevrimiçi kanallar aracılığıyla dağıtılmış ve n = 130 olan nihai bir örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Hipotezleri test etmek amacıyla doğrusal regresyon metodu kullanılmıştır. Sonuçlar, içsel motivasyon faktörlerine daha çok önem veren çalışanların organizasyonlarına bağlı olma ve isle bütünleşme eğiliminde olduklarını; diğer yandan, işten ayrılma niyetlerinin nispeten düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, içsel motivasyon faktörlerine kıyasla dışsal motivasyon faktörlerinin iş sonuçları üzerinde sınırlı bir etkisi vardır. Bu çalışma, motivasyon türünün çalışan odaklı iş sonuçları üzerindeki etkisi hakkında hem teorik içgörüler hem de pratik uygulamalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current research aims to determine the impact of motivation type on organizational commitment, intention to leave, and employee engagement. Employees, shaped by their organization dynamics, establish a hierarchy of values and preferences that are directly influenced by the motivators provided by the organization (Moy & Lee, 2022). Although there is a significant amount of research about the dichotomy of intrinsic and extrinsic motivation and its influence on job outcomes in the existing literature, the changing trends necessitate newsworthy contributions in that area. This study has examined employees, concerning their individual assessment of intrinsic and extrinsic motivational factors within their current organization, as well as their levels of commitment to the organization, intention to leave, and engagement in work. An online survey has been distributed via online channels, and a final sample size of n = 130 has been reached. Analyses have been made using linear regression. Results indicate that employees who prioritize being intrinsically motivated tend to commit to their organizations and engage in their jobs; on the other hand, they have a relatively low intention to leave the organization. Furthermore, extrinsic motivation factors, in comparison to intrinsic motivation factors, have limited influence on job outcomes. This study offers both theoretical insights and practical applications about the influence of motivation type on employee-driven job outcomes.