Murder in the Cathedral and the Cocktail Party by T.S Eliot: Modernism plays
T.S Elıot'ın Katedral Cinayeti ve Kokteyl Partisi: Modernist oyunlar
  1. Tez No: 881770
  2. Yazar: NOOR AWAD AHMED
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. UĞUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Modernizm, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında, geleneksel yazım yöntemlerinden kopmasıyla ortaya çıkmıştır. Modernizmin en iyi örneği Eliot'ın Katedralde Cinayet ve Kokteyl Partisi oyunlarıdır ve bu oyunların modernizm açısından önemi ve modern oyunlar olarak nasıl değerlendirildiği ele alınmıştır. Eliot'ın oyunları inanç, maneviyat ve bireyin toplumdaki yeri temalarını derinlemesine ele alır. Bu çalışmada Eliot'ın romanlarını modernist bir bakış açısıyla inceledik ve şehitliğin nasıl modern bir konu olarak değerlendirildiğini ele aldık. Katedralde Cinayet, 12. yüzyılda İngiltere'de geçen şiirsel bir dramadır; Başpiskopos Thomas Beckett'in şehit edilmesinin ve tarihe gömülmesinin hikayesini anlatır. Eliot, dini inançların karmaşıklıklarını ve bireysel vicdan ile siyasi güç arasındaki çatışmayı keşfetmek için şiirsel ve sembolik dili ustaca kullanır. Çağdaş Londra'da geçen Kokteyl Partisi ise daha modern bir yaklaşım benimser, çünkü bir grup bireyin sosyal yaşamını ve komik doğasına rağmen şehitliğin bunun bir parçası olarak nasıl değerlendirildiğini inceler. Eliot, suçluluk, kurtuluş ve manevi tatmin arayışı temalarını inceleyen çok katmanlı bir anlatı yaratmak için düzyazı ve şiirin bir karışımını kullanır. Bu çalışma, oyunlarda kullanılan edebi araçları ve Eliot'ın bunlar aracılığıyla moderniteye nasıl ulaştığını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel gerçeklik ve kimlik kavramlarına meydan okur ve izleyiciyi inanç, ahlak ve modern dünyadaki yerin karmaşıklıklarıyla yüzleşmeye davet eder. Ayrıca, değişen olaylardaki karakterlerin dinamiklerini ortaya koyar. Bu çalışma, oyunları analiz ederek ideolojilerinin ve kültürel bağlamlarının modernizmin tasvirini nasıl etkilediğini belirleyerek Eliot'ın modernizme nasıl ulaştığını araştırır. Bu araştırmanın amacı, modernizmin edebi temsillerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Modernism at the end of the nineteenth and early twentieth centuries, its most important feature is that it broke away from traditional writing methods. The best example of modernism is Eliot's plays Murder in the Cathedral and The Cocktail Party and their importance to modernism and how they were considered modern plays. Eliot's plays delve into the themes of faith, spirituality, and the individual's place in society. In this study, we analyzed Eliot's novels from a modernist perspective and how martyrdom is considered a modern topic. Murder in the Cathedral is a poetic drama set in England in the twelfth century; it tells the story of the martyrdom of Archbishop Thomas Beckett and his immortalization in history. Eliot brilliantly uses poetic and symbolic language to explore the complexities of religious conviction and the clash between individual conscience and political power. As for The Cocktail Party, which is set in contemporary London, it takes a more modern approach, as it explores the social life of a group of individuals and how martyrdom was considered part of it despite its comic nature. Eliot uses a blend of prose and poetry to create a multi-layered narrative that examines themes of guilt, redemption, and the search for spiritual fulfillment. This study aims to explore the literary devices used in the plays and how Eliot achieved modernity through them. He challenges conventional notions of reality and identity and invites the audience to confront the complexities of faith, morality, and one's place in the modern world. It also reveals the dynamics of characters in changing events. This study explores how Eliot achieved modernism by analyzing the plays to determine how their ideologies and cultural contexts influence the portrayal of modernism. The purpose of this research is to examine literary representations of modernism.