Ebeveynlerin okul öncesi çocukları ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına dair tutumları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of parents attitudes towards their preschool children's sacial media sharing (sharenting) and related factors
  1. Tez No: 881769
  2. Yazar: İZZET BAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Law, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma; ebeveynlerin sharenting tutumlarını etkileyen faktörleri ve bu davranışların ebeveynlerin psikolojik sağlığı ile olan ilişkisini anlamak için yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi; çocuğu anaokuluna devam eden 256 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden, betimsel, karşılaştırma, ilişkisel inceleme yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sharenting Ölçeği”ve“Belirti Tarama Listesi (SCL-90R)”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; istatiksel olarak ebeveynlerin yarısından fazlasının (%62,9) sharenting düzeyinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Ebeveynlerin en fazla karşıladıkları ihtiyaçlarının bilişsel-duygusal ihtiyaç olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin karşıladıkları duygusal ihtiyaç ile ebeveynlerin eğitim düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Ebeveynin çocuk hakkında karar verme tutumu ile ebeveynlerin sharenting puanı arasındaki anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Psikolojik semptomların değerlendirilmesi ve ölçülmesi için kullanılan ebeveynlerin SCL-90R testi sonuçları ile ebeveynlerin shareting puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynlerin psikolojik sağlığının sharenting davranışına etki etki edebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları literatürdeki bilgiler doğrultusunda tartışılmış, araştırma ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to understand the factors that influence parents' sharing attitudes and the relationship between these behaviours and parents' psychological health. The sample of the research; It consists of 256 parents whose children attend kindergarten. In the research, descriptive, comparative and relational analysis methods were used among the quantitative research methods.“Personal Information Form”,“Sharenting Scale”and“Symptom Screening List (SCL-90R)”were used as data collection tools. According to the results of the research; It was concluded that statistically more than half of the parents (62.9%) had a moderate level of sharenting. It was observed that the most fulfilled needs of the parents were cognitive-emotional needs. It was found that there was a significant negative difference between the emotional needs met by the parents and the academic status of the parents. A significant difference was found between the parents' decision making attitude towards the child and the parents' sharing score. It was concluded that there was a significant difference between parents' SCL-90R test scores and parents' sharing scores, which were used to assess and measure psychological symptoms. It was concluded that parents' psychological health may influence sharing behaviour. The research findings were discussed in relation to the information in the literature and implications for research and practice were made.