Kadın suçluluğunun sosyo-kültürel konumla ve bu konumdaki değişmelerle ilişkisi: Sivas Yarı Açık Cezaevi'nde bir uygulama
- Tez No: 12406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Suç sosyolojisi alanında, incelenen temel konular dan biri kadın suçluluğudur. Bu çalışmada, öncelikle suç olgusuna ve kadın suçluluğuna ilişkin görüşlerin tarihsel gelişimi ele alınmak tadır. Bu doğrultuda ele alman 1900-1965 döneminde, kadın suçluluğunun büyük ölçüde biyolojik, fizyolojik ve psikolojik varsayımlarla açıklandığı görülmektedir, 1970' li yılların ardından ise, konu toplumsal bir içerik kazanmıştır. Bu dönemde, kadının sosyo-ekonomik konumundaki iyileşmelerin, suç oranlarını yükselteceği ileri sürülmüştür. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde kadın suçlu oranı, erkek suçlu oranından düşüktür. Ancak, sosyo-ekonomik gelişme düzeyi farklı ülkelerde, kadınların işlediği suç türleri ile oranları arasında farklılıklar bulunmakta dır. Bu konuda kadının sosyo-kültürel konumu da belirleyici bir unsur olarak görülmektedir. Çalışmada, Türkiye- de kadın suçluluğu, sosyo-kültürel konum ile ilişkisi için de ele alınmaktadır. Türkiye'de kadınların işlediği suçlar içinde, kişiye yönelik suçların oranı yüksektir. Konuyla ilgili araş tırmalarda, bu suçun yakın çevreye, özellikle de aile üyelerine yöneltildiği ortaya konulmuştur. Yaptığımız alan araştırmasında ise, suçun büyük çoğunlukla eşe ve eşin ailesine yöneltildiği görülmüştür. Bu doğrultuda, Türkiye'de kadının kişiye karşı işlediği suçlarda, bazı sosyo-kültürel unsurların belirleyici olduğu söylenebilire Sosyo-kültürel yapı ile yakından ilişkili bir diğer konu da genel kadın suçlu oranındaki düşüklüktür. Türkiye- de, özellikle kırsal kesimde kadın yoğun bir toplumsal de netimle karşı karşıyadır. Bu durumun, ülkemiz açısından kadını suçtan uzak tutan önemli bir unsur olduğu söylene bilir.
Özet (Çeviri)
Female criminality is one of the main issues that is discussed in the sociology of crime. The first part of this study provides some histori cal views on crime in general and on female criminality. ît is seen that in the time period between 1900 and 1965, female criminality has been explained by various assumptions based on biological, physiological and psychological charac teristics of women0 However, by mid-1970' s social determi* nants were taken into consideration regarding to female criminality,, In this period, it has been claimed that the participation of women in crime will increase with the increased social and economic opportunities afforded women in society. In almost all countries, the rate of female crime is relatively low. However, the rates and kinds of female crime differs in countries with different levels of socio economic developement. In regard to this matter, the socio- cultural position of women is also of importance. In this study, the criminality of women in Turkey is studied with respect to socio-cultural position. In Turkey, the crimes commited against a person, accounts for a high percentage of female crime. Research evidence show that, such criiiies commited by a women in volve a victim from the immediate family, that is a victim very close to the offender. Looking at our research data, it is seen that murder and assault is committed mostly against husbands or a member of the husband's family. In this respect, it can be said that in our country, some socio-cultural factors may encourage such involvement in crime on the part of women.