Çelişmeli yargılama ilkesi bağlamında Cumhuriyet Savcısının duruşmadaki rolü
The role of the Republic prosecutor in the hearing in the context of the contradictory trial principle
- Tez No: 881786
- Danışmanlar: DR. FARUK YASİN TURİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Hukukun hâkim olduğu ceza muhakemesi sistemlerinde maddi gerçek ancak adil bir yargılanma süreci sonunda ulaşılması halinde kabul görür. Adil bir yargılanma için ise yargılama süreci içerisinde uyulması gereken hak ve ilkeler bulunmaktadır. Çelişmeli yargılama ilkesi de AİHM içtihatlarıyla kabul gören adil yargılanma ilkesinin unsurlarından birisidir. Çelişmeli yargılama; tez, antitez ve sentez üçgeninin oluşturduğu diyalektik bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bu sürecin en etkin uygulandığı yer ise duruşma aşamasıdır. Nitekim duruşma aşamasında, iddia ve savunma makamları karşı karşıya gelmekte, ortaya konulan deliller ve görüşler neticesinde yargılama makamı kararını vermektedir. Bu nedenle iddia makamını temsilen Cumhuriyet savcısının, bazı istisnalar haricinde duruşmada yer alması zorunlu tutulmuştur. Bu bakımdan çalışma konumuz iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çelişmeli yargılama ilkesi, duruşma ve duruşmanın mutlak süjelerinden olan Cumhuriyet savcısı hakkında inceleme yapılmıştır. İkinci bölümde ise çelişmeli yargılama ilkesi doğrultusunda duruşmanın yürüyüşü ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In criminal procedure systems where the law prevails, the material truth is accepted only if it is reached at the end of a fair trial process. For a fair trial, there are rights and principles that must be respected during the trial process. The principle of adversarial proceedings is one of the elements of the principle of fair trial, which is accepted by the case law of the ECtHR. Adversarial proceedings take place in a dialectical process formed by the triangle of thesis, antithesis and synthesis. The phase that this process implements in the most effective way is trial phase. As a matter of fact, at the trial phase, the prosecution and defense come face to face, and the judicial authority makes its decision as a result of the evidence and opinions put forward. For this reason, the public prosecutor representing the prosecution is obliged to take part in the hearing, with some exceptions. In this respect, our study consists of two main parts. In the first part, the principle of adversarial proceedings, the hearing and the public prosecutor who is one of the essential subjects of the hearing, are analyzed. The second part deals with the conduct of the hearing in line with the principle of adversarial proceedings.