Ekip kaynak yönetiminin emniyet iklimine etkileri: Denizcilik sektöründen kanıtlar
Effects of crew resource management on safety climate: Evidence from the maritime industry
  1. Tez No: 881785
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYA ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada gemilerde fiilen çalışan veya çalışma deneyimi olan gemi insanlarının Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) beceri düzeylerinin emniyet iklimine etkisi dikkate alınarak, gemi insanları ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda gemi personelinin Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) beceri düzeyleri ile emniyet iklimi etkileşimi ve bu etkileşiminin sosyodemografik özelliklere göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Türkiye'de ikamet eden, fiilen çalışan veya çalışma deneyimi olan 641 kişilik bir örneklem grubu üzerinden anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler IBM SPSS 28 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda ankete katkı sağlayan gemicilerin Ekip Kaynak Yönetimi (EKY) beceri düzeyleri ile Emniyet İklimi arasında olumlu yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey was conducted with seafarers, taking into account the effect of Crew Resource Management (MSM) skill levels on the safety climate of seafarers who actually work or have working experience on ships. In this context, the interaction between the Crew Resource Management (MSM) skill levels of ship personnel and safety climate and how this interaction differs according to sociodemographic characteristics were examined. Within the scope of the research, a survey was conducted on a sample group of 641 people who reside, actually work or have working experience in Turkey, and the obtained data was analyzed using the IBM SPSS 28 package program. As a result of the analysis, a positive relationship was found between the Crew Resource Management (MSM) skill levels of the sailors who contributed to the survey and the Safety Climate.