Verginin yasallığı ilkesi bağlamında Hazine ve Maliye Bakanlığının düzenleyici genel tebliğ çıkarma yetkisi
The authority of the ministry of treasury and finance to issue regulatory general communiqués within the context of the principle of legality of taxation
  1. Tez No: 881795
  2. Yazar: EREN BAŞEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BALCA ÇELENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Verginin yasallığı ilkesi, verginin temel unsurlarına ilişkin düzenleme yapma yetkisini kural olarak yasama organının tekeline bırakmaktadır. Bununla birlikte, temel unsurların yasada belirtilmesinin ardından vergiye ilişkin teknik ayrıntıların yürütme organınca düzenlenmesi mümkündür. Hazine ve Maliye Bakanlığı; vergilendirme alanındaki türev nitelikli düzenleme yetkisini, genel tebliğler aracılığıyla kullanmaktadır. Düzenleyici genel tebliğler, vergi yasalarını açıklamanın ötesine geçerek yasaları tamamlayıcı kurallar ihdas etmektedir. Bakanlığın düzenleyici genel tebliğ çıkarırken verginin yasallığı ilkesini dikkate almayarak verginin temel unsurlarına temas etmesi durumunda; tebliğ, yetki unsuru bakımından sakat hale gelmektedir. Elinizdeki çalışma, vergi alanının düzenlenmesini, idarenin vergi alanındaki sınırlı düzenleme yetkisinin kapsamını, Hazine ve Maliye Bakanlığının bu yetkisini genel tebliğler aracılığıyla kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of legality in taxation generally reserves the authority to legislate on the fundamental elements of taxation to the legislative body alone. However, after the essential elements are specified in the law, it is possible for the executive branch to regulate the technical details related to taxation. The Ministry of Treasury and Finance exercises its derivative regulatory authority in the field of taxation through general communiqués. These regulatory communiqués go beyond merely explaining tax laws and establish supplementary rules to the laws. If the Ministry, while issuing these regulatory communiqués, does not consider the principle of legality in taxation and addresses the fundamental elements of taxation, the communiqué becomes flawed in terms of authority. This study aims to examine the regulation of the tax domain, the scope of the administration's limited regulatory authority in taxation, and the use of this authority by the Ministry of Treasury and Finance through general communiqués.