Elektronik vergi uygulamaların vergiye gönüllü uyum ile ilişkisi
The relationship of electronic tax applications with voluntary tax compliance
- Tez No: 881794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR SAZAK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Vergiler ülkenin birincil gelir kaynağını oluşturması nedeniyle hem devlet hem de vatandaşlar için büyük bir öneme sahip olmaktadır. Vatandaşlara sunulan kamu hizmetleri bu vergilerle yapılmaktadır. Bu yüzden vergilerin eksik ve zamanında ödenmemesinin yanı sıra, vergi sürecinde oluşan maliyetlerin de az olması önem taşımaktadır. E-vergi uygulamaları sayesinde kağıt esasına dayanan işlemlerin maliyetleri en aza indirilerek mükelleflere vergi dairesine gitmeden işlemlerini elektronik ortamda halledebilme kolaylığı sağlanmaktadır. Bu durum, mükellefler açısından vergi borçlarını takip etme ve vergi borçlarını ödeme noktasında kolaylık sağlamaktadır. Vergi idaresi açısından ise işlemlerin daha hızlı ve maliyetsiz gerçekleştirilmesini sağlarken, vergi denetimi noktasında kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışmada, birinci bölümde bilgi toplumu olma yolundaki adımlardan ve e-dönüşüm sürecinin bir neticesi olan e-devlet uygulamasından bahsedilmektedir. İkinci bölümde Türkiye'de uygulanan e-vergi uygulamalarından ve bunların mükelleflerin katılımı açısından incelenmesi yapılmaktadır. Üçüncü bölümde ise vergi uyumundan ve vergiye gönüllü uyumdan bahsedilmektedir. Ve vergiye gönüllü uyumu etkileyen faktörler incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı; elektronik vergi uygulamaları ile vergi uyumu arasındaki ilişkiyi teorik olarak ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada; elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak, vergiye gönüllü uyumu artırmaya yönelik önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes, are of great importance for both the state and citizens as they constitute the country's primary source of income. Puplic services provided to citizens are provided with these taxes. Therefore, it is important that taxes are not paid incompletely and on time, but also that the costs incurred during the tax process are low. Thanks to e-tax applicationsi the costs of paper-based transactions are minimized and taxpayers are provided with the convenience of completing their transactions electronically without going to the tax office. This provides convenience for taxpayers in tarcking their tax debts and paying their tax debts. In terms of tax administration, it enables transations to be carried out faster and cost-free, and provides convenience in terms of tax audit. In this study, in the first part, the steps towards becoming and information society and e-government application, which is a result of the e-transformatio process, are mentioned. In the second part, e-tax applications implemented in Turkey and their examination in terms of taxpayer participation are axamined. In the third section, tax compliance aand voluntary tax compliance are mentioned. And factors affecting voluntary compliance with tax are examined. The purpose of this study; to theoretically reveal the relationship between electronic tax applications and tax compliance. Also in the study; based on results obtained, suggestions to increase voluntary tax compliance ares also included.