Alüminyum oksitin sürtünme ve aşınma davranışları
Wear behavious of Al2O3
- Tez No: 88181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MİMAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada saf alumina ve alüminaya katılan diğer oksitlerin, alüminanın sürtünme ve aşınma davranışlarına etkileri incelenmiştir. Aşınma deneyleri için saf alümina, A1203+ %3 Si02, A1203+ %3 SİO2+ %1.5 Cr203, Al203+ %3 Si02+ %1.5 Mn02 den oluşan dört çeşit malzeme hazırlanmış, bu malzemelerden kuru presleme yöntemiyle Aşınma diski ve pim numuneleri üretilmiştir. Üretilen bu numuneler disk ve pim aynı malzemeden kullanılarak 2.5, 5, 10 N'luk yüklerde ve 0.5, 0.75, 1 m/sn aşınma hızlarında aşındırılarak aşınma ve sürtünme davranışları incelenmiştir. Her bir deney 3 defa tekrarlanarak deney sonuçlarının ortalamaları alınmıştır. Deneyler sonucunda en az aşınan malzeme saf alümina olmuş, bunu sırasıyla Al203+%3 Si02, A1203+ %3 SİÜ2+ %1.5 Cr203, A1203+ %3 Si02+ %1.5 Mn02 izlemiştir. Katkı oksitlerin alüminanın aşınma davranışını olumsuz yönde etkilemiştir. Katkılardan Mn02 alüminanın sinterleme sıcaklığını 1600 °C 'den 1450 °C'ye düşürmüştür. Yük ve hızın artmasıyla tüm numunelerde aşınma kaybında artma olurken sürtünme katsayısı düşmüştür. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, wear and friction behaviour of pure alumina and alumina with some oxide additives were examined. For this aim, discs and pins containing pure alumina, AI2O3 +%3 Si02, A1203+ %3 Si02+%1.5 Cr203, Al203+%3Si02+%1.5 Mn02 were produced by using dry pressing. Wear and friction behaviours of the pin materials were investigated in sliding against the discs same materials pins using pin- on-disc machine. The tests were carried out at three loads (2.5 N, 5 N, ION ) and under three sliding rates ( 0.5, 0.75, 1 m/sn ). The test results of each pin were found repeating three times and taking averaged data of each test. Finally, the pure alumina showed the lower wear rate following Al203+%3 Si02, Al203+%3 Si02+%1.5Cr203, Al203+%3 Si02+%1.5Mn02 oxide additives decreased wear resistant of pure alumina. Mn02 decreased sintering temperature of alumina from 1600 ° C to 1450 °C.