Mide kanserinde HSP inhibitörlerinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of HSP inhibitors' efficacy in gastric cancer
  1. Tez No: 881859
  2. Yazar: TUĞBA KULLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Mide kanseri dünya çapında en yaygın görülen dördüncü kanser türü olmasına rağmen kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Erken evrede genellikle belirtisiz olması, özgün biyobelirtecinin bulunmaması ve rutin tarama protokollerinin olmaması nedeniyle maalesef hastaların çoğu ileri evrede tanı almaktadır ve sağkalım oranları düşmektedir. Bu çalışmada amacımız antitümoral etkinliği bilinen moleküler şaperon üyesi olan kinazolinon türevi bir HSP-90 (ısı şok proteini-90) inhibitörü olan MH4-CH3'ün, deubikuitinaz enzim inhibitörü olan IITZ-01'in ve kemoteröpatik 5-Fluorourasil'in mide kanseri hücre hattı HGC27 üzerindeki moleküler düzeyde etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda HGC27 hücre hattına MH4-CH3, IITZ-01 ve 5-Fluorourasil uygulanarak 48. saatte MTT yöntemi ile canlılık oranları ve IC50 değerleri belirlenmiştir. L929 sağlıklı fibroblast hücre hattında moleküllerin canlılık oranları ve IC50 değerleri aynı yöntemle belirlenerek seçicilik indeksleri hesaplanmıştır. RNA izolasyonu sonrası cDNA (komplementer deoksiribonükleik asit) sentezlenmiştir ve RT-qPCR (gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu) ile kanser yolak analizleri yapılmıştır. İlaçların apoptoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi için de Anneksin V analizlerinin yapıldığı akım sitometrisi cihazı kullanılmıştır. Bulgular: HGC27 hücre hattında MTT yöntemi ile 48. saatte IC50 değerleri MH4-CH3 için 6,6 µM, IITZ-01 için 1,25 µM ve 5-FU için 2,88 µM olarak saptanmıştır. Seçicilik indeksleri MH4-CH3 için 0,97, IITZ-01 için 5,66 ve 5-FU için 2,22 olarak hesaplanmıştır. RT-qPCR ile MH4-CH3 molekülünün apoptoz, hücresel yaşlanma, TP53, PI3K-AKT-mTOR yolaklarını etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastric cancer (GC) is the fourth most common cancer type worldwide and it ranks second in cancer-related deaths. Since GC is usually asymptomatic in the early stage and lacks specific biomarkers and routine screening protocols, most of the patients are diagnosed at an advanced stage leading to poor survival rates. In this study, we aimed to evaluate the effects of MH4-CH3 molecule which is a quinazolinone-derived HSP-90 (heat shock protein-90) inhibitor, IITZ-01 which is a deubiquitinase enzyme inhibitor, and the chemotherapeutic 5-Fluorouracil, on the gastric cancer cell line HGC27. Materials and Methods: In this study, MH4-CH3, IITZ-01 and 5-Fluorouracil were applied to the HGC27 cell line, and viability rates and IC50 values were determined by the MTT method after 48 hours of administration. In the L929 healthy fibroblast cell line, the viability rates and IC50 values of the molecules were determined by the same method and selectivity indices were calculated. After RNA isolation, cDNA (complementary deoxyribonucleic acid) was synthesized and cancer pathway analyzes were performed with RT-qPCR (real-time quantitative polymerase chain reaction). To evaluate the effects of drugs on apoptosis, a flow cytometry device was used with Annexin V method. Results: IC50 values 48th hour of admiinistration were found as 6.6 µM, 1.25 µM and 2.88 µM for MH4-CH3, IITZ-01 and 5-FU, respectively. Selectivity indices were calculated as 0.97, 5.66 and 2.22 for MH4-CH3, IITZ-01 and 5-FU, respectively. It was determined by RT-qPCR that MH4-CH3 molecule affects apoptosis, cellular aging, TP53, PI3K-AKT-mTOR pathways.