2019 Venezuela askeri darbe girişimine ABD'nin etkisi
US influence on the 2019 Venezuela military coup attempt
  1. Tez No: 881879
  2. Yazar: BERAT YİĞİTCAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM PEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Latin Amerika devletlerinin her biri farklı kültür ve siyasi yapıya sahip olsalar da; ortak özellikleri, bağımsızlıklarının ardından pek çok askeri darbenin meydana gelmesidir. Kıtadaki bu darbelerin nedenleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Ancak bu ülkelerde darbelerin sonuçları benzer nitelikte olmuş ve demokratikleşme süreci sekteye uğramıştır. Ekonomik ve siyasi krizler, ideolojik farklılıklar ve ordunun rolü gibi iç etkenlerin yanında küresel güçlerin bölgedeki politikaları da bu darbelerde etkili olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren uluslararası arenada güçlü bir aktör haline gelen ABD, Latin Amerika'da çıkarlarıyla örtüşmeyen pek çok hükümetin devrilmesinde rol oynamış ve darbelere müdahil olmuştur. Kıtayı adeta“arka bahçesi”olarak gören ABD; Latin Amerika'da kontrolü Avrupalı devletlere kaptırmamak adına bu meseleyi pazarlık haline bile getirmemiştir. 1823 Monroe Doktrini çerçevesinde kıtanın“garantörü”olan ABD'nin hükümetler üzerinde bir denetim mekanizması kurduğu görülmektedir. ABD, Latin Amerika'da rol oynadığı darbelerde genellikle ülke içi muhalefeti kullanarak hükümet krizlerine sebebiyet vermiştir. Venezuela'da; Nicolas Maduro'ya yönelik meydana gelen darbe girişimi de bu durumun bir yansıması niteliğindedir. Venezuela'da ekonomik, siyasi ve toplumsal problemlerin hakim olduğu dönemde muhalefet lideri Juan Guaido ülke iktidarına talip olmuştur. ABD ise; yaşanan bu hükümet krizinde Guaido'ya tam desteğini açıklamıştır. ABD ve pek çok AB üyesi devletin gücünü arkasına alan Guaido, 30 Nisan 2019'da Maduro'ya yönelik protestolara katılarak halkı sokağa davet etmiş ve darbe girişiminde bulunmuştur. Nicolas Maduro'nun, ABD ekseninde bir politika izlememesi; yaşanan hükümet krizinde Juan Guaido'nun Washington tarafından meşru olarak tanınmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Altough each of the Latin American states has a different culture and political structure, they have in common the fact that many military coups have followed their independence. The reasons for these coups on the continent differ from country to country. However, the consequences of coups in these countries have been similar and the democratizations process has been hampered. In addion to domestic factors such as economic and political crises, ideological differences and the role of the military, the policies of global actors in the region were also influential in these coups. The USA which sees the continent as its“backyard”, did not even negotiate on the issue in order to avoid losing its control over Latin America to European states. In the coups in Latin Amerika in which the USA has played a role, it has often used the domestic opposition to cause grovernment crises. The coup attempt against Nicolas Maduro in Venezuela is a reflection of this situationIn a period of economic, political and social problems in Venezuela; opposition leader Juan Guaido has aspired to power in the country. The USA has declared its full support for Guaido in this government crisis. On April 30, 2019; Guaido, supported by the USA and many EU member states, participated in protests against Maduro, called the people to the streets and attempted a coup. The fact that Nicolas Maduro did not follow a policy on the USA axis led to the recognition of Juan Guaido as legitimate by Washington during the government crisis.