Yerleştirme (enstalasyon) sanatı ve yer-mekana özgü yerleştirme sanatı: Sanatçının yer-mekan tanımı üzerine bir irdeleme
Installation art and site-specific installation art: An examination on the artist's definition of place-space
  1. Tez No: 881878
  2. Yazar: SİMAY ÖZKAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. BUĞRU HAN BURAK KAPTAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Endüstrileşme süreciyle birlikte sanat, sanatçı, eser ve izleyici arasındaki ilişkide önemli değişimler yaşanmıştır. Bu değişimler, çağdaş sanatın getirdiği yeniliklerle birlikte sanat eserlerinin izleyici ile doğrudan etkileşime girmesine yol açmıştır. Bu durum, yerleştirme sanatının da gelişimini sağlamış ve sanat ile tasarım arasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak eser ve yer-mekan tanımında da önemli bir değişime neden olmuştur. Sanatçılar, yerleştirme eserlerini üretirken yer-mekan kavramını yeniden sorgulamış ve bu konuda farklı perspektifler ortaya koymuştur. Bu bağlamda, sanatçıların yer-mekan düşüncesi ve eser üretim süreçlerindeki yaklaşımları üzerine odaklanan bu çalışma, yerleştirme sanatının niteliklerini ve yer-mekan kavramını tanımlamayı amaçlamıştır. Bu çalışma kapsamında, sanatçı görüşlerine odaklanılmıştır. Yerleştirme sanatının niteliksel özellikleri ile boşluk ve yer-mekan kavramı,“sanatçının yer-mekan düşüncesi”kapsamında ele alınmış ve tanımlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın kapsamı, en az bir adet sergilenmiş ve mekana özgü eseri olan sanatçılar ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri tercih edilmiş ve belirlenen amaçlı örneklem grubuna, derinlemesine görüşme yöntemi ile yarı yapılandırılmış sorular iletilmiş, çıkan verilerin çözümlemesi aşaması ise, nitel çözümleme tekniklerinden betimsel ve söylem çözümlemesi aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma ve bulgulardan elde edilen sonuçlarda, sanatçılara dair güncel ve detaylı bir yerleştirme sanatı tanımı elde edilmiş, sanatçının yer-mekan düşüncesinin ortaya koyduğu yeni bir yer-mekan tanımı ortaya çıkartılmış ve yerleştirme eserin yer-mekan ile etkileşimi detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Important changes have occurred in the relationship between art, artists, artworks, and audiences due to industrialization. These changes, along with the innovations brought about by contemporary art, have made it possible for art pieces to directly interact with the audience. This has led to the development of installation art and the blurring of the line between art and design, thereby reshaping the definition of artwork and space. Artists have questioned the concept of place-space and presented different perspectives on this issue while producing installation works. In this context, This study focuses on artists' approaches to the idea of place-space and their methods in the production processes of artworks, aiming to define the qualities of installation art and the concept of place-space. The views of the artists were focused on within the scope of this study. The qualitative characteristics of installation art and the concept of space and place-space are discussed and defined within the scope of“the artist's idea of place-space”. The scope of the research was limited to artists who had at least one exhibited site-specific work. Qualitative research methods were preferred in this study and semi-structured questions were asked to the purposive sample group determined by in-depth interview method, and the data obtained were analyzed by qualitative analysis methods such as discourse analysis and descriptive analysis. In the results obtained from the research and findings, an up-to-date and detailed definition of installation art was obtained, a new definition of place-space was put forward by the artist's idea of place-space, and the interaction of installation work with place-space was detailed.