Gender and business performance in Turkey: Evidence from World Bank enterprise survey
Türkiye'de cinsiyet ve işletme performansı: Dünya Bankası işletme anketinden deliller
  1. Tez No: 881897
  2. Yazar: ÖZGÜN EVRİM İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kadın veya erkek ortaklığı bulanan, yönetilen ya da sahip olunan firmaların cinsiyete bağlı iş performansları arasındaki farklar, 2019 Dünya Bankası İşletme Anketi Verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Farklılıklar, Ortalama En Küçük Kareler regresyonu ile tahmin edilmiştir. Ana bulgular, kadın ortaklığı bulunan ve kadın tarafından yönetilen işletmelerin satış geliri ve kar açısından daha iyi performans sergilediğini, ancak kadın sahiplerin satış geliri sonuçlarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kadınlar tarafından yönetilen işletmelerin erkekler tarafından yönetilen işletmelere göre önemli ölçüde daha az büyüme gösterdiğini görüyoruz. Verimlilik göstergesi olarak katma değer kullanılmakta ve bulgularımız arasında kadınların paylaştığı işletmelerin daha verimli olduğunu, ancak yöneticiler ve sahipler için cinsiyet farklarının olmadığını görmekteyiz. Kadın ortaklığı bulunan işletmelerin daha iyi performans sergileme nedenlerinden biri, kadın paydaşların satış geliri açısından daha büyük ve daha verimli olan sektörlerde odaklanmalarıdır. Ayrıca, kadın ortaklığı bulunan işletmelerin kredi başvurusunda bulunma olasılığının daha yüksek olduğunu ve yöneticiler ve sahipler için cinsiyet farklarının olmadığını bulmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this paper, gender gaps in business performance between women and men shared, owned or led businesses in Turkey are analyzed, using the World Bank Enterprise Survey Data of 2019. We estimate the differences by Ordinary Least Squares regression. The main findings show that women shared and led firms perform better in sales revenue and profits while women owners have significantly worse sales revenue outcomes. In addition, firms led by women tend to grow significantly less than men-led firms. As an indicator of efficiency, value added is used and among our findings we see that while women shared firms are more efficient, there are no gender differences for managers and owners. Part of the reason why women shared firms perform better is that, women sharers concentrate on sectors that are bigger in sales revenue and more efficient. Further, we find women shared firms to be more likely to apply for loans, and no gender differences for managers and owners.