The relationship between demographic board diversity and dividend policy: Empirical evidence from Turkey
Yönetim kurulunun demografik yapısındaki çeşitlilik ile temettü politikası arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 728838
  2. Yazar: AJAB KHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul 100 Endeksinde yer alan finansal olmayan şirketlerin yönetim kurullarındaki cinsiyet, milliyet, deneyim, eğitim düzeyi, görev süresi ve yaş gibi demografik çeşitlilik ile temettü politikası arasındaki ilişkiyi 2013-2018 yılları arasında dönem için araştırmaktır. Bu çerçevede bir Demografik Çeşitlilik Endeksi de oluşturularak yönetim kurulundaki tüm demografik çeşitlilikler bir araya getirilmiştir. Ayrıca çalışma, yönetim kurulunun demografik çeşitliliği ile temettü politikası arasındaki ilişkiyi incelerken mülkiyet yapısının etkisini de dikkate almıştır. Çalışma logit, probit ve Tobit regresyon modelleri ve farklı temettü politikası parametreleri (temettü ödeme oranı, temettü getirisi) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları, yönetim kurulu üyelerinin sahip olduğu deneyim, eğitim ve görev süresinin firmaları yüksek temettü ödemeye teşvik etmekte önemli rol oynadığını göstermektedir. Bununla birlikte, yönetim kurulu üyelerinin cinsiyet, milliyet ve yaş gibi özellikleri temettü ödemeye ilişkin firmaları etkilemede belirgin önem taşımamaktadır. Ayrıca, yönetim kurulu üyelerinin özelliklerini bir pota içinde değerlendiren Demografik Çeşitlilik Endeksi temettü politkasını belirlemekte firmaları olumlu etkilemektedir. Bu çalışma, şirketlere, politika yapıcılara ve düzenleyici kurumlara yönetim kurulu üyelerinin çeşitliliğini artırarak nasıl etkili bir temettü politikası uygulayabileceklerine, hissedarlar arasında olası çatışmaları nasıl azaltabileceklerine ve sürdürülebilir performans için kurumsal yönetişim ilkelerini nasıl etkin olarak uygulayabilmelerine ilişkin öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of demographic board diversity attributes, i.e., gender, nationality, experience, educational level, tenure, and age, on dividend policy of 67 non-financial companies listed on Borsa Istanbul 100 index from 2013 to 2018. It also assumes the composite of all diversity attributes to create a demographic board diversity index (DBDI) for cognitive diversity. The study uses alternative dividend policy measures to conduct the analysis, i.e., the probability of paying dividends, dividend payout, and dividend yield through logit, probit, and Tobit regression models. The findings indicate that diversity in experience, educational background, and tenure among the board members play a critical role in encouraging companies to pay a high dividend. In contrast, diversity in gender, nationality, and age is insignificant in influencing dividend payments. Furthermore, the DBDI positively affects the companies in formulating their dividend policies. These results offer valuable insights for companies and policymakers to develop a governance structure accommodating demographic board diversity attributes among board members to mitigate conflicts between controlling and minority shareholders through effective dividend policies and sustainable corporate performance.