İdiyopatik presenil kataraktı olan olgularda korneanın yüzey özellikleri: korneal topografik ve aberrometrik ölçümlerin aynı yaş grubu sağlıklı olgularla retrospektif olarak karşılaştırılması
Curvature properties of the cornea in cases with idiopathic presenile cataract: retrospective comparison of corneal topographic and aberrometric measurements with healthy cases of the same age group
- Tez No: 881912
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SÖĞÜTLÜ SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İdiyopatik presenil kataraktı olan olgularda korneanın ön ve arka yüzey özelliklerinin korneal topografik ve aberrometrik ölçümler ile değerlendirilmesi ve aynı yaş grubundaki sağlıklı olgular ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2019 – Kasım 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran ve presenil (19-45 yaş aralığı) katarakt tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Katarakt ile birlikte herhangi bir oküler ve sistemik hastalığı olan, düzenli ilaç, sigara veya alkol kullanım öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalara görme keskinliği, refraksiyon, ön ve arka segmentin değerlendirilmesini içeren tam bir oftalmolojik muayene yapıldı. Hastaların korneal yüzey özellikleri ve korneal aberrometrileri Sirius Topografi Cihazı (CSO, İtalya) ile değerlendirildi. Elde edilen veriler aynı yaş grubundaki sağlıklı gözlerdeki ölçümler ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: İdiyopatik presenil katarakt tanılı 19 hastanın 30 gözü (%50,0) ve 19 sağlıklı bireyin 30 gözü (%50,0) olmak üzere toplamda 60 göz çalışmaya dahil edildi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Hasta grubunda 19 gözde (63,3%) arka subkapsüler katarakt (ASK), 5 gözde (16,7%) nükleer katarakat (NK) ve 6 gözde (20%) kortikonükleer katarakt (KNK) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the anterior and posterior surface features of the cornea in cases with idiopathic presenile cataract by corneal topographic and aberrometric measurements and to compare them with healthy cases of the same age. Materials and Methods: Patients who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Ophthalmology outpatient clinic between December 2019 and November 2023 and were diagnosed with presenile (19-45 age range) cataract were included in the study. Patients with any ocular or systemic disease along with cataracts, or with a history of regular drug, smoking or alcohol use were not included in the study. All patients underwent a complete ophthalmological examination, including evaluation of visual acuity, refraction, and anterior and posterior segments. The corneal surface features and corneal aberrometry of the patients were evaluated with the Sirius Topography Device (CSO, Italy). The data obtained were statistically compared with measurements in healthy eyes of the same age. Results: A total of 60 eyes, 30 eyes (50.0%) of 19 patients diagnosed with idiopathic presenile cataract and 30 eyes (50.0%) of 19 healthy individuals, were included in the study. Age and gender distribution were statistically similar between the two groups (p>0.05). In the patient group, posterior subcapsular cataract was detected in 19 eyes (63.3%), nuclear cataract in 5 eyes (16.7%) and corticonuclear cataract in 6 eyes (20%).