Developing knowledge of computational thinking concepts in students with learning disabilities: A case study
Özgül öğrenme güçlüğü olan öğrencilerde bilgi işlemsel düşünmekavramları bilgisinin geliştirilmesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 881911
  2. Yazar: MUKADDES ASLI PEHLİVAN ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu enstrümantal vaka çalışması, çeşitli öğrenme ihtiyaçları olan öğrenciler için özel olarak tasarlanmış bir bilgi işlemsel düşünme müfredatının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Müfredat, Başlık, Talimatlar, Amaç, Oyun ve Sprite, Olaylar, Keşfet anlamına gelen TIPP&SEE üstbilişsel stratejisi kullanılarak geliştirilmiştir. Bu strateji, Scratch adlı ücretsiz çevrimiçi blok tabanlı programlama aracı kullanılarak başarıyla uygulanmıştır. Altı derslik müfredat süresince, olaylar, diziler, paralellik ve döngüler gibi bilgi işlemsel düşünme kavramlarının gelişimi, öğrenme güçlüğü olan iki ortaokul öğrencisinde yakından incelenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, bilgi işlemsel düşünme ile ilgili testler ve TIPP&SEE çalışma sayfaları ile toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların bu kavramları farklı hızlarda geliştirdiğini, bunun katılım düzeyleri ve bireysel engellerden kaynaklanmış olabileceğini göstermiştir. Analiz, katılımcıların, iki veya daha fazla karakter ve seçenek içeren onay kutusu sorularında zorlandıklarını ortaya koymuştur. Bulgular, öğrencilerin karakterin kostümleri hakkında yanlış kavramsallaştırmalar geliştirdiklerini ve kostümleri çeşitli şekillerde sunmanın bu sorunu çözdüğü görülmüştür. Nitel veriler OpenDyslexic yazı tipinin okuma akıcılığını artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, çeşitli öğrenme ihtiyaçları olan öğrenciler için bilgi işlemsel düşünme müfredatları tasarlama ve uygulama önerileri sunmuştur, bu da eğitimde eşitliği teşvik etmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This instrumental case study aimed to examine the effectiveness of a specialized computational thinking curriculum for students with diverse learning needs. The curriculum was developed using the TIPP&SEE metacognitive strategy, which stands for Title, Instructions, Purpose, Play, and Sprite, Events, Explore. This strategy has been successfully implemented for teaching computer science to elementary students using Scratch, a free online block-based programming tool. During a six-lesson curriculum implementation, the development of computational thinking concepts such as events, sequences, parallelism, and loops was closely examined in two middle school students with specific learning disabilities. Data were collected through semi-structured interviews, tests on computational thinking concepts, session journals, and TIPP&SEE worksheets. Findings indicated that participants developed their knowledge of computational thinking concepts at different rates, likely due to varying levels of engagement and individual disabilities. The analysis also revealed that participants struggled with checkbox table questions involving more than two sprites and options. Additionally, students developed misconceptions about a sprite's costumes, and presenting the costumes in multiple ways helped address this issue. Qualitative data suggested that using the OpenDyslexic font improved participants' reading fluency. This study provided recommendations for designing and implementing computational thinking curricula for students with diverse needs, which is essential to promote equity in education.