Screening loss-averse buyers through best-price provisions
Kayıptan kaçınma tercihleri olan alıcıları en iyi fiyat provizyonları ile ayrıştırma
  1. Tez No: 881915
  2. Yazar: HAZAL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde iki dönem boyunca kayıptan kaçınma tercihi olan ve kayıptan etkilenmeyen iki tür alıcı ile kar ̧sıla ̧san bir tekeli ele aldık. Bu tekel, hangi alıcıların kayıptan kaçınan ve hangilerinin kayıptan etkilenmeyen olduklarını bilmiyor. Tekel, bugünün fiyatını belirlerken yarının fiyatı düşük veya yüksek olabilir. Tekel, en çok kayırılan tüketici (MFC) ko ̧sulunu kullanarak kayıptan kaçınma tercihleri olan alıcıları ayrıştırmayı amaçlamaktadır. Bunun için farklı fiyatları olan iki sözleşme sunarak (birinde MFC olan, digerinde MFC olmayan) kayıptan kaçınma tercihleri olan alıcıların MFC olan sözleşmeyi ve kayıptan etkilenmeyen alıcıların de MFC olmayan sözleşmeyi tercih etmelerini istemektedir. İlk olarak, teşvik probleminin ne zaman bir sorun oldugunu belirledik ve belli parametreler için birinci en iyi fiyatların teşvik uyumlu oldugunu ancak geri kalan parametreler için uyumlu olmadığını bulduk. Ardından, sabırlı alıcılar için ikinci en iyi fiyatları karakterize ettik ve MFC olan sözleşmeye bağlı fiyatın, MFC olmayan sözleşme fiyatından daha yüksek olduğunu gösterdik.Bulduğumuz bu sonuç, genellikle uçak biletleri ve otel konaklamaları için sunulan esnek (ücretsiz iptal veya ücretsiz yeniden planlama) versiyonun daha yüksek bir fiyatla sunuldugu gibi fiyatlandırma stratejilerini andırır.
Özet (Çeviri)
We consider a monopolist who is facing loss-averse and loss-neutral buyers over two periods, with an uncertainty about the type of buyers. Monopolist announces its price today, while the price tomorrow can be high or low, which is exogenous. Monopolist aims to screen loss-averse buyers using most-favored-customer (MFC) clause by offering two contracts, one with MFC, and the other without MFC, with different prices, such that loss-averse buyers self-select the former, while loss-neutral ones choose the latter. First, we identify when the incentive problem is an issue, so that for a parameter subspace, the first-best prices are incentive compatible while for the rest of the parameter space they are not. Then, we characterize the second-best prices for patient buyers and show that the price attached to the contract with an MFC clause is higher than the price without an MFC clause. This resembles those pricing strategies for airline tickets and hotel stays, where usually a flexible (free cancellation or free rescheduling) version is offered at a higher price.