Hidrosiklonların kömür yıkamada kullanımı ve Aydın-Şahinali toz kömürünün hidrosiklonla yıkanabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 3914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET Aydın-Şahinali linyit işletmesinde üretim esnasında ortaya çıkan 10.0-0.0 mm tane iriliği sınıfındaki toz kömürlerin su siklonuyla yıkanarak külünden arındırılma işlemleri bu çalışmanın esasını teşkil etmektedir. Bu amaçla, öncelikle halen dünyada toz kömürlerin yıkanmasın da başarıyla kullanılan su siklonlarının yapısal özellikle ri, çalışma koşulları ve kullanım alanları hakkında geniş çaplı literatür araştırması yapılmıştır. Elde edilen bilgi lerin ışığında Şahinali toz kömürlerinin su siklonuyla yi- kanabilirliği incelenmiştir. Deneysel çalışmalara esas teşkil edecek numuneler, Şahinali toz kömürünün 10.0, 6,0, 4.0, 2.0 mm açıklıklı eleklerle elenmesiyle elde edilmiştir. Bu numuneler öncelikle yüzdür- me-batırma testlerine tabi tutularak yıkanabilme özellikle ri tesbit edilmiştir. Buna göre, söz konusu dört ayrı tane sınıfındaki kömürlerin yıkanabilme özelliklerinin iyi olma dığı ve benzer yıkanabilme özellikleri gösterdikleri tesbit edilmiştir. Deneysel çalışmaların ikinci aşamasında su siklonunun yıka ma performansını etkileyen besleme malı tane iriliği,, bes leme basıncı, katı-sıvı oranı, üst çıkış boru seviyesi gibi parametreler ayrı ayrı her tane sınıfı için denenerek opti mal yıkama şartları tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca -10 mm toz kömür için alt çıkış koniklik açılarıyla ilgili deneylerde yapılmıştır. Su siklonuyla yıkama çalışmalarında her tane sınıfı için elde edilen yıkama şartları aşağıdaki şekilde özetlenmiştir.IV Yukarıda verilen optimal şartlarda yapılan su siklonuyla yıkama çalışmaları sonucunda elde edilen ürünlerin özellik leri aşağıda sunulmaktadır. Su siklonuyla yıkama çalışmalarının sonucunda temiz kömür kazanma randımanının oldukça düşük olması, her tane sınıfı için elde edilen artığın ikinci kademe yıkama işlemine tabi tutulmasını gerektirmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasını oluşturan ikinci kademe yıkama işlemlerinde, su siklonunun yıkama performansını etkileyen katı-sıvı oranı ve üst çıkış boru seviyesi değiştirilerek, artıktan kömür kazanımı hedeflenmiştir. Her iki kademe yıkama sonucunda elde edilen ürünlerin özel likleri toplu olarak aşağıda verilmiştir. İkinci kademe yıkama işlemi sonunda, temiz kömür kazanma ve rimi artmakla beraber, toplam verim hala diğer yıkama cihaz larına oranla düşüktür. Bu da su siklonunun Şahinaü toz kö mürlerinin yıkanmasında kullanımının teknolojik olarak müm kün olduğunu, ancak diğer aygıtlarla karşılaştırılarak ekono mik analizi yapıldıktan sonra kullanımı yoluna gidilmesi ge rektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SÜMMASY !Ehis study is concerned with the determination of -washabi- üty characteristics of fine coal, produced during the exca vation of Aydm-Şahinali lignite depo sits, by water-only cyc lones. First part of this thesis involves a thorough study of lite rature regarding hydro cyclone s and their applications in fi ne coal washing. In second part, experimental work is explained in the follo wing order j -Samples which the experiments carried out with, were obtain ed by screening Aydın-Şahinali fine coal to 10.0-0,0,6.0-0.0, 4.0-0,0,2.0-0.0 mm size fractions. Olhese samples were subjec ted to float-sink analyses to determine their washability data and it was f aund out that they all had similar diffi cult washing characteristics. -An attempt has been made to determine the optimum washing conditions of four different size fractions by using para meters such as feed pressure, solid/liquid ratio, vortex fin der depth which are known to affect cyclone performance di rectly. Different cone angles have also been tasted for the size fractions of 10.0-0.0 mm. Foregoing optimum conditions are outlined in table below;VI Washability products obtained by cycloning tests are as fol lows; Size Fractions Clean Coal underflow Clean Coal Yield (mm) % Wt. % Ash ffWt #AshQQAs the clean coal yields obtained by first stage washing operation are somewhat low, underflow products have been sub jected to second stage washing by changing the parameters like solid/liquid ratio and vortex finder depth and the re sults are shown in table below. Size Fractions Clean Coal underflow (mm)% Wt. # Ash # Wt. % Ash