Moderating role of greenwashing perceptions in predicting tourists' intention to visit green hotels
Turistlerin çevreye duyarlı otelleri ziyaret etme niyetlerini tahmin etmede yeşil aklama algılarının düzenleyici rolü
  1. Tez No: 881914
  2. Yazar: SERRA ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN MANİSALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile, turistlerin çevreye duyarlı otelleri ziyaret etme niyetini belirleyen faktörlerin neler olduğunu öğrenmek amaçlanmıştır. Daha da önemlisi, turistlerin yeşil aklama algılarının ziyaret niyeti oluşumunda olumsuz düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığı araştırılmak istenmiştir. Bu çalışma, teorik çerçeve olarak Planlı Davranış Teorisini (Ajzen, 1991) benimsemiş ve bu modeli, algılanan yeşil aklamayı düzenleyici değişken olarak dahil ederek geliştirmiştir. Veriler Google Formlar üzerinden çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmış ve 392 tam yanıt elde edilmiştir. Araştırma bulguları öznel değerler, algılanan davranışsal kontrol ve kişisel değerlerin çevreye duyarlı otelleri ziyaret etme niyetinin ana belirleyicileri olduğunu ve kişisel değerlerin niyet üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çevreye duyarlı otellere yönelik tutumun ve algılanan yeşil aklamanın ise ziyaret niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmemiştir. Bulgular ayrıca algılanan yeşil aklamanın tutum-niyet ilişkisini önemli ölçüde zayıflattığını, algılanan davranışsal kontrol-niyet ilişkisini ise önemli ölçüde güçlendirdiğini göstermiştir. Son olarak gruplar arası karşılaştırmalar, farklı yaş ve gelir gruplarına mensup ve eğitim seviyeleri farklı olan turistlerin çevreye duyarlı otelleri ziyaret etme niyetlerinin önemli ölçüde farklılaştığını göstermiştir. Çevreye duyarlı otel deneyimi olan turistlerin ziyaret niyetleri, deneyimi olmayanlardan önemli ölçüde farklılaşırken, erkeklerin ve kadınların bu bağlamda birbirlerinden farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to find what factors determined tourists' intention to visit green hotels. More importantly, it aimed to investigate whether tourists' greenwashing perceptions played a negative moderating role in visit intention formation. As the theoretical framework, this study adopted The Theory of Planned Behavior (Ajzen, 1991), and extended the original model by including perceived greenwashing as a moderator. An online survey was administered via Google Forms and yielded 392 complete responses. Findings showed that subjective norm, perceived behavioral control and personal norm were main determinants of intention to visit green hotels, with personal norm having the largest influence on intention. Attitude towards green hotels and perceived greenwashing were not found to have a significant impact on intention. Findings also demonstrated that perceived greenwashing significantly weakened the attitude – intention relationship while significantly strengthening the perceived behavioral control – intention relationship. Finally, between-group comparisons indicated that tourists who belonged to different age and income groups and those with different educational backgrounds significantly differed in their intention to visit green hotels. While tourists with prior green hotel experience significantly differed in their intention than those without green hotel experience, males and females were not found to differ than each other in this manner.