Parental knowledge and awareness of first permanent molars: Their role in permanent dentition and their correlation with ICDAS scores, plaque levels, and gingival indexes
Ebeveynlerin sürekli birinci büyük azı dişleri hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalığı: Bu dişlerin sürekli dişlenmedeki rolleri ve İCDAS skorları, diş plağı miktarı ve gingival indeksler ile olan ilişkileri
- Tez No: 881917
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN, PROF. DR. KADRİYE PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı, ailelerin sürekli birinci büyük azı dişi hakkındaki bilgi ve farkındalık seviyesi ile çocukların ağzındaki sürekli birinci büyük azı dişlerinin ICDAS skoru, gingival indeksi ve plak miktarı arasındaki korelasyonu incelemektir. Ebeveynlerin sürekli birinci büyük azı dişleri hakkındaki bilgi, tutum, farkındalık ve yetkinlik seviyeleri ile ilgili veriler ebeveynlere yöneltilen anket aracılığı ile toplandı. Çocukların ağzında bulunan sürekli birinci büyük azı dişi ile ilgili ağız içi veriler ise geçmişe yönelik belgeler taranarak elde edildi. Veriler SPSS versiyon 29.0 kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı, iki değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel testler yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması (±SD) 38,10 ± 6,49 olan 135 ebeveyn katıldı. Anketler ile birlikte toplanan ağız içi sağlık durumunu yansıtan veriler analiz edildiğinde, ailelerin sürekli birinci büyük azı dişleri ile ilgili bilgi, tutum, farkındalık ve yetkinlik seviyesi ile çocuklarının sürekli birinci büyük azı dişlerinin sağlık durumunu yansıtan ICDAS skoru, gingival indeks ve plak miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Ayrıca ailelerin sürekli birinci büyük azı dişleri ile ilgili bilgi, tutum, farkındalık ve yetkinlik seviyesi ile ebeveynlerin eğitim düzeyi arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulundu. Çalışmanın sonuçlarına göre, ailelerin sürekli birinci büyük azı dişleri ile ilgili bilgi, tutum, farkındalık ve yetkinlik seviyesi ile çocukların diş fırçalama sıklığı ve öğün aralarında tüketilen günlük şekerli besin sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç saptandı. Çocukların sürekli birinci büyük azı dişlerinin sağlık durumunun, ailenin bu dişlerle ilgili bilgi, tutum, farkındalık ve yeterlilik düzeyinden doğrudan etkilenmekte olduğu ve sürekli birinci büyük azı dişlerinin çocukların ağız sağlığının korunmasındaki önemli rolü göz önüne alındığında aileleri bu dişin önemi ve bakımı konusunda bilinçlendirmenin en önemli hedeflerden biri olması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study was to determine the relationship between the ICDAS score, gingival index, and amount of plaque on permanent first molars in children's mouths and parental knowledge and awareness about these teeth. Data on parents' knowledge, attitudes, awareness and competence levels about permanent first molars were collected by means of a questionnaire directed to parents. Information regarding the permanent first molars present in children's mouths was gathered through the collection of retrospective intraoral data. The information was processed and analyzed utilizing SPSS software version 29.0. Descriptive, bivariate, and multivariate statistical tests were performed. The study involved 135 parents with an average age(±SD) of 38.10±6.49 years. Upon analyzing the combined data from the questionnaires and intraoral assessments, a statistically significant correlation emerged between the families' knowledge, attitudes, awareness, and competency regarding their children's permanent first molars and the ICDAS score, gingival index, and plaque amount, indicative of the health status of those molars. Furthermore, a statistically significant association was observed between the level of knowledge, attitudes, awareness, and competency of families regarding their children's permanent first molars and the educational attainment of the parents. According to the results of the study, there was a statistically significant correlation between the level of knowledge, attitude, awareness and competence of families about permanent first molars and the frequency of tooth brushing and the number of sugary foods consumed daily between meals. The study concluded that the well-being of children's permanent first molars is directly influenced by the knowledge, attitudes, awareness, and competency level of their families regarding these teeth. Given the significant role of permanent first molars in safeguarding children's oral health, raising awareness among families about the significance and proper care of these teeth should be prioritized as a crucial goal.