Sivil havacılıkta uzaktan eğitim modellerinin ve yöntemlerinin risklerinin tespiti: Havacılık Üniversitesinde AHP ile bir uygulama
Detection of risks of distance education models and methods in civil aviation: An application with AHP at Aviation University
  1. Tez No: 881966
  2. Yazar: SAADAT HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KÜÇÜK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sivil Havacılık eğitiminin emniyete, güvenliğe ve araştırma geliştirme çalışmalarına dolayısıyla sürdürülebilir havacılığa temel olması açısından anlamı büyüktür. Sivil Havacılıkta belirli eğitim alanlarında belirli limitlerle kullanılan Uzaktan eğitim model ve yöntemlerinin uzun vadede havacılıkta emniyeti ve güvenliği etkileyebilme potansiyeline sahip riskleri olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında uygulamanın yapılacağı havacılık üniversitesinde öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik tutumlarına ilişkin elde edilen veriler doğrultusunda uzaktan eğitimin havacılık eğitiminde oluşturduğu risklerin tespit edilmesi ve eğitmenlerin uzaktan eğitimin havacılık eğitiminde oluşturduğu risklerin önem derecelerine göre sınıflandırılmasına yönelik görüşleri doğrultusunda uzaktan eğitimin havacılık eğitiminde oluşturduğu risklerin önceliklendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak eğitmenlerle yapılan görüşmeden elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) analizine uygulanarak risk önceliklendirilmesi çalışması yapılmış ve en önemli risk kriterinin etkileşim eksikliği olduğu ve bu kriter altında en önemli alt kriterin iletişim ve ekip çalışması becerilerinin zayıflaması olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerle yapılan anket sonucunda elde edilen verilerin analizi sonucunda uzaktan eğitimde etkisizlik, motivasyon eksikliği ve beceri eksikliği risklerinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma çatısı ortak olmakla birlikte farklı örneklem gruplarına farklı yöntemler ile ( anket ve görüşme soruları yoluyla) sorular iletilmiş olduğundan sonuçsal karşılaştırmalar yapılmamıştır ve bu çalışma yöntem farklılığı yoluyla diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil Aviation education is of great importance in terms of being the basis for safety, security and research and development studies, and therefore sustainable aviation. It is known that distance education models and methods, which are used within certain limits in certain training areas in Civil Aviation, have risks that may affect safety and security in aviation in the long term. This thesis aims to identify the risks associated with distance education in aviation training based on the data obtained regarding the attitudes of students at the Azerbaijan Aviation Academy towards distance learning. Additionally, the prioritization of these risks will be determined in accordance with the opinions of instructors regarding the degrees of importance of the risks associated with distance education. As a result, data obtained from interviews with instructors were subjected to Analytic Hierarchy Process (AHP) analysis to conduct a risk prioritization study. The analysis revealed that the most significant risk criterion is the lack of interaction, and under this criterion, the most crucial sub-criterion is the weakening of communication and teamwork skills. The analysis of the data obtained from a survey conducted with students revealed the risks of ineffectiveness, lack of motivation, and skill deficiency in distance education. Although the research framework is common, since questions were sent to different sample groups with different methods (via survey and interview questions), no definitive comparisons were made, and this study differs from other studies through method differences.