Antrenörlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin spor yöneticilerinden algıladıkları vizyoner liderlik davranışlarına göre incelenmesi
Investigation of coaches organizational commitment levels according to the visionary leadership behavior they perceive from their sports manager
  1. Tez No: 881965
  2. Yazar: TUNAY MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, antrenörlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin spor yöneticilerinden algıladıkları vizyoner liderlik davranışlarına göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma literatür taraması ve uygulama bölümlerinden oluşturulmuştur. Literatür araştırması kapsamında vizyoner liderlik ve örgütsel bağlılık konuları ele alınmıştır. İlişkisel tarama modeli uygulanan araştırmada uygulama bölümüne gelindiğinde araştırma grubunu Tekirdağ ASKF' ye bağlı bulunan spor kulüplerinde görev yapan futbol antrenörleri içerisinden 106 erkek, 8 kadın olmak üzere toplam 114 futbol antrenörü kapsamaktadır. Araştırma için gerekli verilerin elde edilmesi kapsamında antrenörlere anket yöntemi uygulanmıştır. Anket formunun ilk bölümünde antrenörlerin demografik değişkenlerine yönelik genel bilgiler soruları sorulmuş, ikinci bölümünde ise Çınar ve Kaban' ın (2012) geliştirdiği Vizyoner Liderlik Ölçeği ile Meyer ve Allen (1991) tarafından geliştirilen, İşcan ve Naktiyok' un (2004) kullandığı Örgütsel Bağlılık Ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda antrenörlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile spor yöneticilerinden algıladıkları vizyoner liderlik davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Spor yöneticilerinin vizyoner liderlik davranışları arttıkça antrenörlerin de örgütsel bağlılık düzeylerinin artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the organizational commitment levels of coaches according to the visionary leadership behaviors they perceive from sports managers. The research is composed of literature review and application sections. Within the scope of the literature research, visionary leadership and organizational commitment issues were discussed. When it comes to the application part of the study in which the relational screening model is applied, the research group includes a total of 114 football coaches, 106 men and 8 women, among the football coaches working in sports clubs affiliated with Tekirdağ ASKF. A survey method was applied to the coaches within the scope of obtaining the necessary data for the study. In the first part of the survey form, general information questions about the demographic variables of the coaches were asked, and in the second part, the Visionary Leadership Scale developed by Çınar and Kaban (2012) and the Organizational Commitment Scale developed by Meyer and Allen (1991) and used by İşcan and Naktiyok (2004) were used. As a result of the research, a significant relationship was found between the organizational commitment levels of coaches and the visionary leadership behaviors they perceived from sports managers. It has been concluded that as the visionary leadership behaviors of sports managers increase, the organizational commitment levels of coaches also increase.