Sıcaklık ve ışığın çiçek Thripsi Frankliniella occidentalis (pergande) (Thysanoptera: Thripidae)'in gelişmesi ve çoğalması üzerine etkileri
The Effects of temperature and light on development and reproduction of western flower Thrips frankliella occidentalis (pergande) (Thysanoptera: Thripidae)
  1. Tez No: 88197
  2. Yazar: MİNE ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada seralarda önemli bir zararlı olan çiçek thripsi Frankliniella occidental^ in seralarda kış aylarında maruz kaldığı belli süreterdeki düşük sıcaklıklara, ışık yoğunluğu ve ışıklanma süresindeki değişikliklere tepkisi belirlenerek mücadelesine temel olacak ekolojik veriler ortaya konmuştur. Denemelerde 600, 1200, 2400 ve 3600 lux ışık yoğunluklarınm; 6°C de 6 saat/gün (geri kalan süre 15°C), 9°C de 6 ve 12 saat/gün (geri kalan süre 20°C) tutmanın 1, 2, 4 ve 8 gün tekrarlanmasının; 9:15, 13:11 ve 16:8 saat (aydınlık: karanlık) ışıklanma sürelerinin bırakılan yumurta sayısı (adet), açılan yumurta sayısı ve oram (%), cinsiyet oranı (erkek: dişi) (%), gelişme süresi ve diğer bazı süreler (gün) yani yumurta açılma, larva, pupa, ovipozisyon ve postovipozisyon, ömür, generasyon ; larva canhlık oranı (%) ve pupa canlılık oranı (%) üzerine etkileri incelenmiştir. Işık yoğunluğu artırıldığında genelde bırakılan yumurta sayısı, açılan yumurta sayısı, erkek oranı, larva ve pupa canlılık oranlan artmış, yukarıda belirtilen periyodlar kısalmıştır veya gelişme hızlanmıştır. Yukarıda tanımlanan düşük sıcaklık uygulamaları 26°C sabit sıcaklıkta maruz bırakma ile kıyaslandığında düşük sıcaklıklarda (6°C ve 9°C) yukarıda tanımlanan periyodlar için maruz bırakma farklı tepkilere yol açmıştır. Örneğin 6°C de, bırakılan yumurta sayısı ve açılan yumurta sayısı azalmış, 9°C' de ise artmıştır. Böyle düşük sıcaklıklarda erkeklerin oranı azalmıştır. Yukarıda belirtilen periyodlar genelde uzamış, fakat postovipozisyon süresi ve ömür kısalmıştır. Larva canlılık oranı azalmış fakat pupa canlılık oranı artmıştır. Işıklanma süresinde tekrar farklı tepkiler tesbit edilmiştir. Işıklanma süreleri artırıldığında bırakılan yumurta sayısı azalmış, fakat açılan yumurta sayısı artmıştır. Erkek oranı azalmıştır. Larva süresi haricinde yukarıda belirtilen periyodlar kısalmıştır. Larva ve pupa canlılık oranlan 13:11 saat ışıklanma süresinde en yüksek bulunmuştur. Ayrı bir denemede 25 dişi başına erkek sayısı 1' den 20' ye kadar giderek artınldığında dişilerin oranı giderek artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Frankliniella occidentalis, sıcaklık, ışık yoğunluğu, gün uzunluğu, gelişme süresi, çoğalma, cinsiyet oranı
Özet (Çeviri)
The response of western flower thrips, Frankliniella occidentalis (Pergande) to varying light intensities, to low temperatures which prevail in greenhouses during winter and to varying daylenghts was investigated in order to collect data related to its ecology which could constitute a basis for its control. The effects of the light intensities of 600, 1200, 2400 and 3600 hix; the exposure to 6°C for 6h/ day (the rest of day at 15°C) or to 9°C for 6 orl2h/ day ( the rest of day at 20°C) during the periods of 1, 2, 4 or 8 days; and the photoperiods of (light: dark) 9: 15, 13: 1 1 and 16:8 h on the fecundity, the egg hatchability; the sex ratio; the periods such as the incubation, the larval and pupal development, the oviposition and the postoviposition; the longevity and the generation time; the survival of larva and pupa was investigated. In general the fecundity, the egg hatchability, the percentage of males, the survival of larva and pupa increased, the periods specified above shortened or development enhanced as the light intensity increased. The exposure to low temperatures (6 and 9°C) for the periods specified above led to mixed responses compared to the exposure to a constant temperature at 26°C, e.g. a reduction in the fecundity and the egg hatchability at 6°C whereas again a reduction for the first but an increase for the second at 9?C. With such low temperatures percentage of males decreased; the periods given above, in general, prolonged, but the postoviposition period and the longevity shortened; the survivai rate of larva reduced but that of pupa increased. Mixed responses again were detected to daylenght. The fecundity reduced but the egg hatchability increased, the percentage of males reduced; the periods given above with the exception of larval period shortened as the daylenght increased. The survival rate of larva and pupa was highest at 13: 1 1 h. In a separate experiment the percentage of females progressively increased as the number of males increased from 1 to 20 per 25 females. KEY WORDS: Frankliniella occidentalis, temperature, light density, daylenght, development time and sex ratio.