Antalya yöresinde yetiştirilen bazı önemli patlıcan çeşitlerinin muhafazası üzerinde araştırmalar
Investigations on storage of some important eggplant cultivars grown in Antalya region
  1. Tez No: 88196
  2. Yazar: MELİHA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
öz ANTALYA YÖRESİNDE YETİŞTİRİLEN BAZI ÖNEMLİ PATLICAN ÇEŞİTLERİNİN MUHAFAZASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Meliha GÜNDOĞDU Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Haziran 1999, 67 Sayfa Bu çalışmada, Antalya yöresinde yetiştirilen Mileda Fİ ve Munica Fİ patlıcan çeşitlerinin soğukta ve kontrollü atmosferde muhafaza olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen denemeler 1997-1998 yetiştirme sezonunda gerçekleştirilmiştir. Optimal derim zamanında derilen meyveler derimden sonra dört gruba ayrılmıştır. Birinci grup meyveler delikli polietilen (PE) torbalar içerisinde, ikinci grup meyveler NaCl içeren deliksiz PE torbalar içerisinde, üçüncü grup meyveler streç filme sarılarak ambalajlanmış olarak, dördüncü gruptaki meyveler ise hiçbir uygulama yapılmadan kontrol grubu olarak denemeye alınmıştır. Değişik derim sonrası uygulamalarından sonra meyveler 8° ve 10°C sıcaklıkta soğukta ve 10°C sıcaklıkta kontrollü atmosferde muhafazaya alınmıştır. Kontrollü atmosferde her iki patlıcan çeşidinde de %3C02:%302; %5C02:%302 ve %7C02:%302 olmak üzere üç farklı atmosfer bileşimi denenmiştir. Muhafaza periyodu süresince değişik muhafaza ortam ve koşullarından belirli aralıklarla alınan meyve örneklerinde çeşitli fiziksel ve kimyasal analizler yapılmış, ortaya çıkan mantarsal ve fizyolojik nedenli bozulmaların miktarı belirlenmiştir. Ayrıca meyvelerin solunum hızında meydana gelen değişmeler de incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, her iki patlıcan çeşidi için 8°C sıcaklık, %90- 95 oransal nem ve streç film ile sarma uygulamasının en uygun soğukta depolama koşulu olduğunu göstermiştir. Kontrollü atmosferde muhafaza da ise 10°C sıcaklık ve %7C02:%302 konsantrasyonu en uygun kontrollü atmosferde muhafaza koşulu olarak saptanmıştır. Bu koşullar altında denenmeye alınan her iki patlıcan çeşidi soğukta 18 gün, kontrollü atmosferde ise 33 gün süreyle başarılı bir biçimde depolanabilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Soğukta muhafaza, kontrollü atmosferde muhafaza, derim sonrası uygulaması, patlıcan, Mileda Fİ, Munica Fİ JÜRİ: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Danışman) Doç.Dr. Turgut YEŞİLOĞLU Doç.Dr. Osman KARAGÜZEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON STORAGE OF SOME IMPORTANT EGGPLANT CULTIVARS GROWN IN ANTALYA REGION Meliha GÜN DO?DU M.Sc. thesis in Department of Horticulture Adviser ProfDr. Mustafa PEKMEZCİ June, 1999, 67 pages In this work, cold and controlled atmosphere storage possibilities of Mileda Fl and Munica Fl eggplants cultivars grown in Antalya region were investigated. The experiments carried out in 1997-1998 growing period. For this purpose, eggplants were harvested in optimal harvest time and they were divided into four groups after harvest The first group of fruits was packed in perforated polyethylene (PE) bags, second group of eggplants was packed in nonperforated PE bags containing NaCl, the third group of fruits was wrapped by stretch film, and the fourth group of fruits was considered as control group without any treatment Later on, all fruits samples were stored at 8° and 10° C in cold and at 10°C in controlled atmosphere with 90% to 95% relative humidity. In controlled atmosphere storage, three different C02 and 02 concentrations, 3%C02:3%02; 5%C02:3%02 and 7%C02:3%02, were tested in both eggplant cultivars. During the storage period, various chemical and physical analyses were performed, and fungal and physiological decays were determined by taking samples at certain intervals. Furthermore, the changes in respiration rate of fruits were examined. The experiment results showed mat the most suitable cold storage conditions for both eggplant cultivars were wrapping by stretch film and storage at 8°C temperature and 90 to 95% relative humidity. In controlled atmosphere, 10°C temperature with 7% C02 and 3% 02 were found the best controlled atmosphere storage conditions for both cultivars. Under these conditions, both eggplant cultivars can be stored for 18 days in cold and 33 days in controlled atmosphere. KEYWORDS: Cold storage, controlled atmosphere storage, postharvest treatments, eggplant, Mileda Fl, Munica Fl COMMITTEE: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc.Prof.Dr. Turgut YEŞILOGLU Assoc.Prof.Dr. Osman KARAGÜZEL n