Klinik olarak düşük risk özellikleri taşıyanmesane tümörü hastalarında preoperatif bakılansıı (sistemik immun inflamatuar) indeks patolojikevreyi öngördürebilir mi ?
- Tez No: 881973
- Danışmanlar: DR. ERKAN SÖNMEZAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Preoperatif klinik özellikleri düşük riskte olan primer mesane tümörlerinin (tek odak, 3 cm'den küçük, papiller karakterde) postoperatif patolojik sonucuna göre yer aldığı risk grubunu SII (sistemik immün enflamatuar) indeks değerine bakarak değerlendirdik. Materyal ve Metot: Primer mesane tümör rezeksiyonundan 1 ay öncesinde hastaların hemogram değerinden SII indeksi hesaplandı. Klinik olarak düşük riskli olan mesane tümörlerindeki SII indeks cut-off değeri elde edildi (SII= Nötrofil sayısı x Trombosit sayısı / lenfosit sayısı). Hastaların postoperatif patolojik evreleri not edildi. SII indeksin patolojik evreyi öngörmedeki etkinliği değerlendirildi. Normal dağılım gösteren ikili grup kıyaslamaları Bağımsız gruplar t testi ile göstermeyen değişkenler de ise Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Roc analizi yardımı ile pozitif kestirim değeri hesaplandı. SII indeks doğruluk değerlendirmesi Lojistik regresyon testi ile yapıldı. Bulgular: Ortalama yaşları 63±11 olan 160 erkek 24 kadın toplam 184 klinik olarak düşük risk özellikleri gösteren primer mesane tümörü hastasının patolojik değerlendirmesi yapıldı. Risk grubu belirlendiğinde 122 hastanın düşük, 62 hastanın ise yüksek risk grubunda olduğu görüldü. Hastaların SII indeks değerlerinden yapılan tümör risk grubu analizinden anlamlı pozitif sınır değeri (Cut-Off) 517,2 olarak bulundu. ROC eğrisi oluşturularak eğri altında kalan alan (AUC) hesaplandı. ROC eğrisi altında kalan alan 0,639 dur. Bu değer istatistiksel olarak anlamlı bir tanı değeridir (p=0,002) (%95CI 0,551-0,727).
Özet (Çeviri)
Objective: We evaluated the risk group of primary bladder tumors (single focus, smaller than 3 cm, papillary character) with low preoperative clinical risk features based on their postoperative pathological outcomes using the SII (systemic immune-inflammatory) index value. Materials and Methods: The SII index was calculated from the hemogram values of patients one month before primary bladder tumor resection. The cut-off value of the SII index was obtained in bladder tumors with clinically low risk group features (SII = Neutrophil count x Platelet count / Lymphocyte count). The postoperative pathological stages of the patients were recorded. The effectiveness of the SII index in predicting pathological stage was evaluated. Comparisons of normally distributed binary groups were performed using the Independent Samples t-test, while non-normally distributed variables were compared using the Mann-Whitney U test. The positive predictive value was calculated using ROC analysis. The accuracy assessment of the SII index was conducted with Logistic Regression analysis. Results: Among the sum of 184 patients with primary bladder tumors, 160 were male and 24 were female, with a mean age of 63±11 years. The pathological stages of the patients were evaluated. When the risk group was determined, it was found that 122 patients were in the low-risk group and 62 patients were in the high-risk group. The analysis of tumor risk groups based on the patients' SII index values revealed a significant positive cut-off value of 517.2. The ROC curve was generated, and the area under the curve (AUC) was calculated. The area under the ROC curve was 0.639, indicating a statistically significant diagnostic value (p=0.002) with a 95% confidence interval (CI) of 0.551-0.727.